Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zadrželi ho kvůli bombě. Teď má muslimský student své ručně vyrobené hodiny zpět

Blízký východ

  5:54
IRVING (USA) - Čtrnáctiletý muslimský chlapec, který byl v září v Texasu zadržen, když do školy přinesl podomácku vyrobené hodiny, nicméně učitelé si mysleli, že jde o bombu, dostal po více než měsíci svůj výrobek zpět. Na policejní stanici si hodiny v pátek vyzvedl jeho právník, uvedla v neděli agentura AP.

Ahmed Mohamed se na Astronomické noci v Bílém domě vyfotil s Johnem M. Grunsfeldem z ředitelství vědeckých misí NASA. foto: ČTK

Mladík se stal hvězdou sociálních sítí a některá média kritizovala údajné předsudky, které prý vládnou v americké policii vůči menšinám.

Nadaný student jedné z dallaských škol Ahmed Mohamed přinesl 14. září do školy vlastnoručně vyrobené elektronické hodiny s budíkem. Učitelé, kterým prý stroj evokoval bombu, zavolali policisty, kteří Ahmeda zadrželi, ačkoli opakoval, že jde o obyčejné hodiny.

Muslimský student vyrobil hodiny a přinesl je do školy. Policie ho zatkla

Byly „přirozeně podezřelé“, řekl tehdy šéf místní policie Larry Boyd, podle něhož se ale nenašel důkaz, že by chlapec chtěl stroj použít k útoku proti spolužákům či škole. Případ tak policie záhy uzavřela.

Chlapcova rodina tento týden v úterý oznámila, že dostali nabídku od blíže neupřesněné nadace, která Ahmedovi nabídla zaplacení školného na střední škole v Kataru. Na Blízký východ se prý odstěhují všichni. Rodinný právník ale tuto informaci nepotvrdil.

Chlapce po incidentu podpořil i prezident Barack Obama. Hodiny na Twitteru označil za „senzační“ a prohlásil, že by se Ahmedem mělo inspirovat více dětí. Zároveň hocha pozval do Bílého domu.

I šéf Facebooku Mark Zuckerberg dal nespravedlivě zadrženému muslimovi najevo svůj obdiv, neboť prý prokázal ambice i dovednost. „Ahmede, jestli někdy budeš mít cestu do Facebooku, rád bych se s tebou potkal,“ napsal Zuckerberg.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!