Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záhada Chopinova srdce

Část pilíře, za kterým je ukryto srdce Fryderyka Chopina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část pilíře, za kterým je ukryto srdce Fryderyka Chopina. | foto: AFP

VARŠAVA Srdce světoznámého hudebního génia Fryderyka Chopina zřejmě dodnes ukrývá svoje tajemství. Odborníci na život a dílo tohoto polsko-francouzského pianisty a skladatele 19. století doposud předpokládali, že Chopin ve svých 39 letech zemřel na zhoubnou tuberkulózu. Přední polští odborníci na medicínu však přišli s teorií, že Chopinův předčasný skon zapříčinila cystická fibróza.

Nyní žádají polské ministerstvo kultury, aby mohli umělcovo srdce podrobit testům DNA, což vyvolalo řadu rozporuplných reakcí.

„Kde je poklad tvůj, tam je i tvoje srdce,“ stojí napsáno na kamenném pilíři ve varšavském kostele svatého Kříže. Na tomto místě odpočívá v pečlivě uzavřené schránce Chopinovo srdce. Když skladatel v roce 1849 v Paříži umíral, přál si, aby bylo jeho tělo pochováno na pařížském hřbitově, ale srdce uloženo v rodném Polsku, kde se nyní stalo předmětem zájmu.

Polský specialista na cystickou fibrózu Wojciech Cichy tvrdí, že se u Chopina celý život projevovaly symptomy této dědičné poruchy. Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje zejména dýchací, trávicí a rozmnožovací ústrojí. „Od raného mládí byl Chopin slabý, náchylný k plicním chorobám a trpěl kašlem,“ říká lékař. Záznamy ukazují, že Chopin vážil v dospělosti 40 kilogramů a měřil 1,7 metru. Enormní podváha je jedním ze symptomů cystické fibrózy.

Srdce je ve vynikajícím stavu
Cichy zároveň poukázal na to, že přes vášnivý románek s okouzlující francouzskou spisovatelkou George Sandovou není známo, že by Chopin měl nějaké potomky. Podle lékařových slov je neplodnost dalším znakem této nemoci a navíc se jen málo pacientů dožívá 40 let. „Pokud prokážeme, že Chopin trpěl touto nemocí, bude to veliká motivace zejména pro naše dětské pacienty. Uvidí, co všechno mohou i navzdory této nemoci dokázat,“ myslí si lékař.

Jak říká ředitel polského institutu Fryderyka Chopina Grzegorz Michalski, bylo umělcovo srdce naposledy zkoumáno těsně po skončení druhé světové války v roce 1945. Srdce je prý výborně konzervováno v hermeticky uzavřené schránce naplněné alkoholem. „Ukázalo se, že je ve vynikajícím stavu, a jakákoli manipulace s ním by jej mohla poškodit,“ myslí si Michalski a dodává, že jeden ze dvou žijících Chopinových příbuzných souhlasí s testy DNA a druhý je zásadně proti. Tisková mluvčí ministerstva kultury Iwona Radziszewska uvedla, že o tom, jestli bude Chopinovo srdce podrobeno testům, bude rozhodnuto až po prostudování podkladů, které odborníci spolu se žádostí předložili.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK BEZPEČNOSTNÍCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč