Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zapomeňte na hygge. Novým skandinávským výrazem pro spokojený život je ‚pyt’

Zapomeňte na hygge. Novým skandinávským výrazem pro spokojený život je ‚pyt’ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapomeňte na hygge. Novým skandinávským výrazem pro spokojený život je ‚pyt’ | foto: Shutterstock

Dánové patří mezi nejšťastnější národy na světě. Možná i proto najdete v dánštině spoustu výrazů, jak popsat spokojený život. Nejspíš jste už zaslechli slovo hygge, o jehož obsahu bylo napsáno nespočetně knih a článků. Často bylo toto slovo mylně překládáno jako útulný. Spíše ale popisuje způsob, jakým dosáhnout větší důvěry a intimity.

Nyní však bylo nejoblíbenějším dánským výrazem zvoleno slovo pyt, které porazilo například slova „dvæle“ (v překladu přetrvávat) nebo „krænkelsesparat“ (v překladu připraven přejít do útoku). V češtině bohužel neexistuje přesný překlad, jde totiž spíše o kulturní koncept vytvářející pozitivní myšlenky, pomocí kterých se člověk lépe vypořádává s každodenním stresem. Postupy a činnosti, které se pod tímto konceptem skrývají, je pak rozhodně možné vztáhnout a aplikovat i za hranicemi Dánska.

Slovo pyt je obvykle vysvětlováno jako citoslovce reakce na denní spěch, frustraci nebo vlastní pochybení. V češtině bychom nejspíše řekli „nedělej si s tím starosti“ nebo „to se stává“.

Když například rozbijete v kuchyni sklenici, pokrčíte rameny a můžete si říci pyt. To pak například udělátet, když najdete za stěračem lístek s pokutou za špatné parkování. Můžete si zamumlat pyt. Jde o smíření se situací a přenastavení vašeho rozpoložení. Slovo je používáno jako připomínka toho, že je lepší se uklidnit a zaměřit se na něco jiného, než zbytečně vypěnit a plýtvat energií při hledání viníka.

Jak se vyrovnat se stresem

Slovo „pyt“ můžete použít i jako reakci na něco, co jste sami pokazili („Pyt, to jsem neměl říkat.“), nebo pomocí něj podpořit někoho jiného („Pyt, přestaň se kvůli němu rozčilovat.“). Může vám pomoci redukovat stres, protože jde o upřímný způsob jak podpořit sebe či druhé a nenechat se v průběhu dne znechutit bezvýznamnými situacemi, které mohou jiného člověka frustrovat.

Existuje mnoho psychologických studií na téma, jak interpretujeme a reagujeme na konání druhých. Tyto studie zároveň ukazují, že lidé, kteří se méně hádají a rozčilují, jsou zdravější a dožívají se vyššího věku. V některých případech pak sami přispíváme ke vzniku problémových situací způsobem, jakým vnímáme a interpretujeme dění kolem nás.

Hygge (ilustrační foto)

Hygge (ilustrační foto)

Koncept slova pyt může lidem pomoci vyvarovat se obviňování druhých. Například v situaci, kdy spěcháte na jednání, ale řidič před vámi jede příliš pomalu, což může někdo brát osobně, ačkoli jde o zcela iracionální přístup.

Průzkumy dále ukazují, že se ještě více rozčilujeme, když popisujeme něčí neschopnost nebo špatný charakter. Nejlepším způsobem, jak si v takové situaci počínat, je pak dle Dánů nenechat se rozčílit jednáním někoho jiného, které navíc ani nemůžete ovlivnit. Další cestou jsou pak otázky typu „bude to pro mě za hodinu, týden, nebo 2 týdny stále problém?“, atd.

Koncept slova pyt by pak člověk neměl užívat v situacích opravdu vážných, nebo k ospravedlnění vlastní nečinnosti. Dánové, kteří zastávají tzv. pozitivní psychologii, pak varují před příliš častým používání pyt, a to zvláště ve vztahu k situacím, které se týkají důležitých věcí v našem životě nebo našich osobních hodnot.

Pyt pak může být spatřováno v procházkách v přírodě, cvičení jógy, meditaci, jiném cvičení, vedení deníku nebo v tvůrčí práci.

V dánských školách se pak učitelé pomocí pyt snaží žákům ukázat, jak se mohou vypořádat s každodenními lehkými frustracemi, jako je například prohra při zápase nebo ztráta oblíbeného tužky. Děti se tak od mládí učí, že všechno nemůže být vždy perfektní.

Jde o důležitou schopnost. Studie totiž ukazují, že perfekcionismus je často spojen s úzkostmi a depresí. Naproti tomu soucit a vzájemná podpora může pomoci těmto nepříznivým důsledkům předejít. Koncept pyt je zejména mezi dospělými Dány velice populární, přičemž se již začala vyrábět tzv. „tlačítka pyt“, která mačkají spolu s vyslovením slova pyt, jako jakési reset tlačítko, což jim údajně pomáhá zbavit se zbytečného vzteku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!