Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zapůjčená kniha doputovala do knihovny v USA po 65 letech

kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

SPOKANE (USA) Zkušenosti s pozdním vracením knih má snad každá knihovna na světě. Středoškolské knihovně v americkém státě Washington se však jedna z vypůjčených knih vrátila až po dlouhých 65 letech. Penále za překročení výpůjční doby by se při sazbě dva centy za den vyšplhalo na zhruba 485 dolarů (téměř 11 tisíc korun), škola ho ale vymáhat nehodlá.

Výtisk slavného románu Jih proti Severu od Margaret Mitchellové zapůjčila knihovna střední školy Johna Rogerse v americkém městě Spokane v roce 1949. „Jsme potěšeni, že máme tuto knihu zpět,“ uvedla ředitelka školy Lori Wyborneyová. Hodnotu knihy vydané v roce 1946 odhadla na zhruba 350 dolarů (téměř 8000 korun).

Knihu nalezl Wayne Hachey z amerického státu Maine, který se nachází na opačném pobřeží USA než stát Washington. Kniha ležela ve sklepě jeho otce a na přebalu měla záznam z knihovny. „Nejsem si jistý, jak tato kniha skončila na východním pobřeží,“ uvedl Hachey v dopise adresovaném škole. „Byl bych ochoten poslat knihu zpátky, pokud je toto ta stejná škola,“ napsal.

Ředitelka Wyborneyová nálezci knihy odepsala a slíbila, že škola po něm nebude požadovat penále za pozdní vrácení. Po obdržení knihy škola ze zápisu na přebalu zjistila, že román si 4. ledna 1949 vypůjčila Betty Mandershiedová, která byla v té době její studentkou, napsala agentura Reuters.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....