Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zapůjčená kniha doputovala do knihovny v USA po 65 letech

USA

  9:23
SPOKANE (USA) - Zkušenosti s pozdním vracením knih má snad každá knihovna na světě. Středoškolské knihovně v americkém státě Washington se však jedna z vypůjčených knih vrátila až po dlouhých 65 letech. Penále za překročení výpůjční doby by se při sazbě dva centy za den vyšplhalo na zhruba 485 dolarů (téměř 11 tisíc korun), škola ho ale vymáhat nehodlá.

kniha (ilustrační) foto: Shutterstock

Výtisk slavného románu Jih proti Severu od Margaret Mitchellové zapůjčila knihovna střední školy Johna Rogerse v americkém městě Spokane v roce 1949. „Jsme potěšeni, že máme tuto knihu zpět,“ uvedla ředitelka školy Lori Wyborneyová. Hodnotu knihy vydané v roce 1946 odhadla na zhruba 350 dolarů (téměř 8000 korun).

Knihu nalezl Wayne Hachey z amerického státu Maine, který se nachází na opačném pobřeží USA než stát Washington. Kniha ležela ve sklepě jeho otce a na přebalu měla záznam z knihovny. „Nejsem si jistý, jak tato kniha skončila na východním pobřeží,“ uvedl Hachey v dopise adresovaném škole. „Byl bych ochoten poslat knihu zpátky, pokud je toto ta stejná škola,“ napsal.

Ředitelka Wyborneyová nálezci knihy odepsala a slíbila, že škola po něm nebude požadovat penále za pozdní vrácení. Po obdržení knihy škola ze zápisu na přebalu zjistila, že román si 4. ledna 1949 vypůjčila Betty Mandershiedová, která byla v té době její studentkou, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...