Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Křesťané v Izraeli o Vánocích nezdobí jedličku, ale arizonský cypřiš

Křesťané v Izraeli o Vánocích nezdobí jedličku, ale arizonský cypřiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křesťané v Izraeli o Vánocích nezdobí jedličku, ale arizonský cypřiš | foto: YoutubeReprofoto

GIVAT JEŠAJAHU V Izraeli žije kolem 160 tisíc křesťanů. O Vánocích ovšem nezdobí typickou jedličku. Za vánoční stromeček jim slouží dřevina, která roste v teplejším klimatu. Jako typický vánoční stromeček ale cypřiš arizonský (Cupressus arizonica) zrovna nevypadá, napsala agentura DPA.

  • Je to sice jehličnan stejně jako smrček nebo jedle, nemá ale doširoka rozložené větve, které by se jednotlivě daly ověsit ozdobami.
  • Jeho větvičky s droboučkými jehlicemi jsou měkké a husté, přirozený tvar je kónický a velmi často se tvaruje do štíhlých sloupů a kuželů.
  • Ve středomořské oblasti je tento jehličnan z čeledi cypřišovitých nicméně stromek, který se ještě tak nejvíce podobá svému příbuznému z chladného severu.
  • Zhruba tisícovku těchto cypřišů prodává židovský národní fond každý rok před Vánoci křesťanským Arabům, kostelům, klášterům a zahraničním diplomatům v Izraeli.

„Pro tradiční jedličky je ve zdejších krajích prostě příliš horko,“ vysvětluje lesník Jossi Šarabani. Jeden arizonský cypřiš prodává za 70 až 80 šekelů (kolem 414 korun). Každý rok zve lidi, aby si opatřili stromek u něj. „Chceme tak zabránit tomu, aby se vydali do lesa a tam si neprofesionálně stromek uřízli,“ říká.

Na farmě v Givat Ješajahu u města Bejt Šemeš se stromky pěstují výlučně pro Vánoce. „Jeden rok rostou sazeničky chráněně v lesní školce, pak je přesazujeme ven,“ popsala lesnice Mira Serová. V roce dorostou výšky 30 až 40 centimetrů, dospělí jedinci tohoto druhu pocházejícího z USA dorůstají až 25 metrů a mohou se dožívat až 700 let.

Čerstvé vydrží třeba i měsíc

Pro stromek si na tuto farmu přicházejí celé rodiny, s babičkami a malými dětmi. „Pro ně je to opravdový happening,“ říká s úsměvem Šarabani. Prodává stromky vysoké 1,5 až čtyři metry, děti prý často chtějí radši ty menší. Jsou prý ale křesťané, kteří dají přednost umělému stromečku.

Výhodou cypřišů je podle Šarabaniho to, že neopadávají a vydrží krásně čerstvé třeba i měsíc. Ani ochrana životního prostředí nepřijde zkrátka: cypřiše se uřezávají tak, že se u pahýlu ponechávají větvičky, z nichž pak může za pár let vyrůst nový vánoční stromeček.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!