Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krysy z rýžových polí končí ve vietnamských restauracích

Magazín

  6:00
HANOJ - Tran Quang Thieu se širokým úsměvem ukazuje svůj denní úlovek: asi deset kilogramů krys, které ulovil v rýžových polích nedaleko Hanoje. Tito rychle se množící hlodavci, skutečná metla vietnamských zemědělských kultur, se loví a pak pojídají.
Krysa – ilustrační foto

Krysa – ilustrační foto foto: Shutterstock

Thieu se svými kamarády ve své vesnici Van Binh pracuje ve dne v noci na polích, kde podle něho krysy sežerou až 20 procent produkce rýže. Tato kultura je pro ekonomiku země zásadní a Vietnam je jejím druhým největším světovým vývozcem.

„Podobně jako naši sousedé jsme i my museli nechat ladem velké plochy našich polí. Krysy je ničily,“ říká šestačtyřicetiletá rolnice Hoang Thi Tuyet.

Thieu také dříve hospodařil na rýžových polích, ale před 15 lety se přeorientoval na lov hlodavců. „Krysy není snadné chytat, jsou velmi záludné a dokážou vyvinout rychlost až 2,7 metru za sekundu. Ve Vietnamu jich máme 43 druhů,“ vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ:

Krysy způsobily škody za miliony dolarů

Všechno začalo v roce 1998, když Thieu vynalezl velmi účinné pasti na krysy, bez návnady a s výkonnou záklopkou, kterou si nechal patentovat. V polích jsou škody způsobené krysami obrovské. Navíc tato zvířata vyvolávají požáry a exploze, protože překoušou elektrické kabely domů a továren, uvádí „Krysy ročně zničí na 500.000 hektarů rýžových polí a způsobí škody ve výši stamilionů dolarů, nemluvě již o nebezpečí nemocí přenosných na člověka,“ potvrzuje Nguyen Manh Hung z Institutu zemědělských věd.

Všudypřítomná rýžová pole

„Dostáváme žádosti o pomoc z celé země, ale na všechno nestačíme, není dost času,“ podotýká Thieu, přezdívaný Malý král. Na odchytu krys vydělal pěkné jmění. Se svými pěti syny založil šest společností specializujících se na lov krys a prodal 30 milionů pastí.

Jeho technika se používá v celém Vietnamu, ale také v Číně nebo v Kambodži, a nejen na rýžových polích. Thieu má uzavřené smlouvy s nemocnicemi, hotely, restauracemi, školami, ministerstvy a jednu dokonce i s hanojskou policií.

„Jednou jsme za noc ulovili až 300 kilogramů krys,“ chlubí se. V posledních letech v zemi populace krys značně vzrostla v souvislosti s hubením hadů a koček, které jsou jejich přirozenými nepřáteli.

Krysy končí v restauracích i jako krmivo pro prasata

Ve Vietnamu se krysy pojídají od Hanoje na severu země až po oblast Mekongu na jihu. Z krys, které Thieu ulovil nebo chytil, je část určena do restaurací a zbytek se dává rolníkům, kteří je jedí nebo z nich dělají krmení pro prasata či ryby.

„Ve Vietnamu se krysy pojídají odnepaměti. Pro nedostatek masa za války jich lidé, zejména na venkově, začali konzumovat ještě více,“ říká Thieu. Krysy se rožní nebo vaří v páře. Připravují se v nejrůznější podobě podle místních zvyků, podobně jako psi a kočky.

Krysí maso je v zemi velmi populární, ale oficiální údaje o jeho spotřebě chybějí. Podle místního tisku se ze sousední Kambodže denně dovážejí tři až čtyři tuny krys.

Podle Phan Phana z městečka Dinh Bang na severu Vietnamu, který krysí maso povýšil na svou specialitu, to je jídlo, jaké nesmí chybět na žádných rodinných oslavách, na svatbách či oslavách konce roku. „Lidé říkají, že jeho konzumací od sebe odvrátí neštěstí,“ dodává.

Autoři: ,