21. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zatkli ho kvůli držení drog, šlo o cukr z donutu. Američan za to vysoudil desetitisíce dolarů

Pocukrovaný donut - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pocukrovaný donut - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ORLANDO/PRAHA Americké město Orlando muselo zaplatit 37 500 dolarů (821 tisíc korun) jako soudní vyrovnání pro muže, kterého policisté zatkli kvůli podezřelé látce v automobilu. Strážci zákona se domnívali, že krystalická látka byl metamfetamin. Ve skutečnosti se však jednalo o zbytky polevy z donutu, koblihy ve tvaru písmene O.

Pětašedesátiletý Daniel Rushing zažaloval město poté, co ho v roce 2015 při testu na návykové látky při řidičské kontrole vyšel pozitivní výsledek, ačkoliv Rushing žádné návykové látky nepožil. Kvůli špatnému testu byl zatčen a odvezen do věznice.

Minulý týden prý obdržel šek s odškodněním a podle vyjádření pro deník Orlando Sentinel byl s výsledkem soudního jednání spokojen. Doufá, že mu teď bude záznam z trestního rejstříku vymazán a on si tak bude konečně moci najít práci.

„Nemohl jsem pracovat,“ vysvětloval Rushing. „Každý si velmi snadno může na internetu najít, že jsem zatčený.“ Mluvčí města odmítl celou záležitost komentovat.

Policisté zastavili Rushinga v roce 2015 poté, co nezastavil na stopce a následně zastavil u obchodu 7-Eleven, který policie sledovala kvůli podezření z obchodu s drogami. Ve zprávě o zadržení stálo, že policistka Shelby Riggs-Hopkinsová „viděla krystalickou látku na podložce u nohou řidiče.“

Rushinga podrobila několika testům na návykové látky, které vyšly pozitvní. Podle policistky byl bílý krystal metamfetamin (pervitin) a odvezla Rushinga do vazby, kde strávil 10 hodin, než jeho příbuzní zaplatili kauci 2 500 dolarů (téměř 80 tisíc korun).

Nikdy jsem ani nekouřil

Daniel Rushing se cítil jako kriminálník. „Nemohl jsem tomu uvěřit,“ řekl. „Nikdy předtím jsem nekouřil ani cigarety, nemluvě o metamfetaminu.“

Následné testy floridského policejního oddělení ukázaly, že krystalická látka byl cukr z donutů. Orlanská policie po výsledku testů okamžitě podrobila 730 svých zaměstnanců pečlivému školení, jak používat testovací soupravy, aby se situace již neopakovala.

Rushing si prý od té doby každou středu i nadále dopřává donut. Jen jej už raději nejí v automobilu.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz