Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zéland smutní. Uhynul delfín, který svými kousky bavil celou zemi

Skákající delfíni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skákající delfíni | foto: Shutterstock

WELLINGTON Mladý delfín skákavý, který ve vodách Nového Zélandu prováděl divoké kousky a škádlil plavce, je zřejmě po smrti. Úřady tak konstatovaly poté, co ochránci přírody ve středu našli mrtvolu delfína na jedné z pláží, u které bylo zvíře známé jako Moko naposledy před dvěma týdny spatřeno.

 "Podle velikosti, zabarvení a zubů zdechliny se domníváme, že to je Moko," řekl podle agentury AP Jamie Quirk z vládního oddělení na ochranu přírody (DOC). Moka ochránce přírody pozoroval od chvíle, kdy na východě Severního ostrova v roce 2007 poprvé objevil.

Hravý delfín se tu stal častým hostem. Plaval s plavci a kradl balóny a surfy. Nadšení však nebudil u všech. Známý byl také tím, že vytlačoval surfaře na volné moře, převracel kajaky a strkal do vodních lyžařů. Jedné ženě prý dokonce ukradl surfové prkno a nechal ji napospas vlnám zachycenou na bóji. Na přelomu roku se prý jeden z veslařů po Mokovi ohnal pádlem, když mu delfín několikrát zatarasil cestu k břehu.

Příčina smrti nalezeného delfína není známa a bude provedena pitva. Identitu mrtvoly by měla objasnit analýza DNA.

"Je to bolestná ztráta. Způsob, jak Moko navazoval kontakt s lidmi, vzbudil zájem veřejnosti a starost o delfíny, mořské savce a jejich prostředí," řekl oblastní manažer DOC Andrew Baucke. Podotkl však, že dospívající Moko byl divoký a že jeho smrt může mít mnoho příčin. Tělo delfína na prvních fotkách podle AP nevykazovalo žádné podezřelé stopy.

Moko není prvním delfínem skákavým, jehož kousky bavily Nový Zéland. V 50. letech minulého století u západního pobřeží lotroviny prováděla samice pojmenovaná Opo. Zahynula v roce 1956. Podle úřadů ji zřejmě při lovu pomocí výbušnin omylem usmrtili rybáři.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!