9. července 2010 22:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zéland smutní. Uhynul delfín, který svými kousky bavil celou zemi

Skákající delfíni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skákající delfíni | foto: Shutterstock

WELLINGTON Mladý delfín skákavý, který ve vodách Nového Zélandu prováděl divoké kousky a škádlil plavce, je zřejmě po smrti. Úřady tak konstatovaly poté, co ochránci přírody ve středu našli mrtvolu delfína na jedné z pláží, u které bylo zvíře známé jako Moko naposledy před dvěma týdny spatřeno.

 "Podle velikosti, zabarvení a zubů zdechliny se domníváme, že to je Moko," řekl podle agentury AP Jamie Quirk z vládního oddělení na ochranu přírody (DOC). Moka ochránce přírody pozoroval od chvíle, kdy na východě Severního ostrova v roce 2007 poprvé objevil.

Hravý delfín se tu stal častým hostem. Plaval s plavci a kradl balóny a surfy. Nadšení však nebudil u všech. Známý byl také tím, že vytlačoval surfaře na volné moře, převracel kajaky a strkal do vodních lyžařů. Jedné ženě prý dokonce ukradl surfové prkno a nechal ji napospas vlnám zachycenou na bóji. Na přelomu roku se prý jeden z veslařů po Mokovi ohnal pádlem, když mu delfín několikrát zatarasil cestu k břehu.

Příčina smrti nalezeného delfína není známa a bude provedena pitva. Identitu mrtvoly by měla objasnit analýza DNA.

"Je to bolestná ztráta. Způsob, jak Moko navazoval kontakt s lidmi, vzbudil zájem veřejnosti a starost o delfíny, mořské savce a jejich prostředí," řekl oblastní manažer DOC Andrew Baucke. Podotkl však, že dospívající Moko byl divoký a že jeho smrt může mít mnoho příčin. Tělo delfína na prvních fotkách podle AP nevykazovalo žádné podezřelé stopy.

Moko není prvním delfínem skákavým, jehož kousky bavily Nový Zéland. V 50. letech minulého století u západního pobřeží lotroviny prováděla samice pojmenovaná Opo. Zahynula v roce 1956. Podle úřadů ji zřejmě při lovu pomocí výbušnin omylem usmrtili rybáři.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz