Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Italský pár chtěl potvrdit, že je Země plochá. Vyplul k africkým břehům a skončil v karanténě

Plochá Země. foto: CLAUS LUNAU/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Sicílie - Teorií o Zemi existuje spousta - Země je kulatá, Země je plochá, Zemi nesou na zádech čtyři sloni, kteří stojí na krunýři obří želvy, jež pluje vesmírem… Poslední dobou ovšem teorie ploché Země získává na popularitě. Mezi příznivce této ideje patří i italský pár, který se pokusil doplout na „kraj světa“ - cestou se ale ztratil a skončil v karanténě. Napsal to server italských novin La Repubblica.
  12:22

Lampedusa je ostrov ve Středozemním moři, přes který často cestují migranti, kteří se snaží dostat se z Afriky do Evropy. Málokdo z nich ale tuší, že cestují přes domnělý okraj světa, minimálně podle italského páru, který se podle italského serveru rozhodl právě tento bod najít.

Tento pár, původem z Benátek, nejprve prodal auto na Sicílii a za utržené peníze si koupil loď, se kterou chtěl na Lampedusu doplout. Jaké ovšem bylo jejich překvapení, když místo do své vysněné destinace dopluli akorát na Usticu, ostrov, který je jen kousek severozápadně od místa, odkud vyrazili.

Místo na kraj světa ovšem narazili na pobřežní stráž. Salvatore Zichichi, doktor pod Námořním úřadem ministerstva zdravotnictví, který páru pomohl, uvedl, že použili kompas. 

„Vtipné je, že kompas funguje na bázi pozemského magnetismu - což je princip, který by jako příznivci teorie ploché Země měli odmítat,” řekl Zichichi pro La Stampa.

Na benátský pár byla uvržena karanténa a, po dvou neúspěšných útěcích, se pár rozhodl, že si karanténu ‘odsedí’ v kontinentální Itálii. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!