Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Židovský zvyk líbání mezuzy u dveří je kvůli chřipce ohrožen

Mezuza - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezuza - ilustrační foto | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Židovský zvyk líbat schránku s pasážemi z tóry při vstupu a odchodu z domu je v době takzvané prasečí chřipky problematický. Nikdo sice nepochybuje o tom, že se onemocnění může šířit slinami, které na mezuze ulpí, avšak izraelští zdravotníci se zdráhají vydat jednoznačný pokyn upustit od líbání tohoto náboženského předmětu, který se připevňuje na rám dveří, protože se nechtějí dostat do konfliktu s rabíny. Informoval o tom server onejerusalem.

Váhaví se obrátili na hlavu sefardských Židů rabína Šloma Amara, který odpověděl toto: "Bude-li vydán k tomuto tématu zvláštní pokyn, pak musí být mezuza líbána z určité vzdálenosti, protože zvyk nesmí být zapomenut."

Ale proč by se mělo čekat na nějaký pokyn, když všichni vědí, jak je to se šířením chřipky, ptá se autor článku. Obrátil se proto na sedm lékařů a šest z nich se ze strachu z konfliktu s rabíny odmítlo vyjádřit specificky k mezuze.

Nekompromisní byl pouze Ilan Youngster. "Líbat mezuzu je nebezpečné, lidé by se toho měli vyvarovat, jelikož se tím nebezpečí šíření nemoci zvyšuje," řekl.

Tento lékař se hygienou mezuz zabýval dávno před současnou epidemií.

Prozkoumal jich 70 a zjistil, že na těchto schránkách ulpívá množství bakterií. "Zřejmě proto, že jde o náboženský předmět a lidé se zdráhají ho sterilizovat," soudí.

Rabín Amar na Youngsterova slova reagoval neurčitě. Na jedné straně si nepřeje, aby o líbání nebo nelíbání mezuz rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví, na druhé si je nebezpečí prasečí chřipky dobře vědom.

Doporučuje proto všem, kdo se shodují s Youngsterem, aby "tento dobrý a významný zvyk nevynechávali, ale aby líbali vlastní dlaň, položenou vedle mezuzy".

Prasečí chřipka

V Izraeli na prasečí chřipku zemřelo už osm lidí a nakaženo je tam přes 2100 osob, z nichž půlce nebylo ještě 30 let. Celosvětově si nemoc vyžádala přes 1100 lidských životů, nakaženy jsou stovky tisíc lidí. Způsobuje ji virus A/H1N1, který u lidí vyvolává závažné komplikace i smrt.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...