Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Židovský zvyk líbání mezuzy u dveří je kvůli chřipce ohrožen

Mezuza - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezuza - ilustrační foto | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Židovský zvyk líbat schránku s pasážemi z tóry při vstupu a odchodu z domu je v době takzvané prasečí chřipky problematický. Nikdo sice nepochybuje o tom, že se onemocnění může šířit slinami, které na mezuze ulpí, avšak izraelští zdravotníci se zdráhají vydat jednoznačný pokyn upustit od líbání tohoto náboženského předmětu, který se připevňuje na rám dveří, protože se nechtějí dostat do konfliktu s rabíny. Informoval o tom server onejerusalem.

Váhaví se obrátili na hlavu sefardských Židů rabína Šloma Amara, který odpověděl toto: "Bude-li vydán k tomuto tématu zvláštní pokyn, pak musí být mezuza líbána z určité vzdálenosti, protože zvyk nesmí být zapomenut."

Ale proč by se mělo čekat na nějaký pokyn, když všichni vědí, jak je to se šířením chřipky, ptá se autor článku. Obrátil se proto na sedm lékařů a šest z nich se ze strachu z konfliktu s rabíny odmítlo vyjádřit specificky k mezuze.

Nekompromisní byl pouze Ilan Youngster. "Líbat mezuzu je nebezpečné, lidé by se toho měli vyvarovat, jelikož se tím nebezpečí šíření nemoci zvyšuje," řekl.

Tento lékař se hygienou mezuz zabýval dávno před současnou epidemií.

Prozkoumal jich 70 a zjistil, že na těchto schránkách ulpívá množství bakterií. "Zřejmě proto, že jde o náboženský předmět a lidé se zdráhají ho sterilizovat," soudí.

Rabín Amar na Youngsterova slova reagoval neurčitě. Na jedné straně si nepřeje, aby o líbání nebo nelíbání mezuz rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví, na druhé si je nebezpečí prasečí chřipky dobře vědom.

Doporučuje proto všem, kdo se shodují s Youngsterem, aby "tento dobrý a významný zvyk nevynechávali, ale aby líbali vlastní dlaň, položenou vedle mezuzy".

Prasečí chřipka

V Izraeli na prasečí chřipku zemřelo už osm lidí a nakaženo je tam přes 2100 osob, z nichž půlce nebylo ještě 30 let. Celosvětově si nemoc vyžádala přes 1100 lidských životů, nakaženy jsou stovky tisíc lidí. Způsobuje ji virus A/H1N1, který u lidí vyvolává závažné komplikace i smrt.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!