Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Židovský zvyk líbání mezuzy u dveří je kvůli chřipce ohrožen

Magazín

  20:05
JERUZALÉM - Židovský zvyk líbat schránku s pasážemi z tóry při vstupu a odchodu z domu je v době takzvané prasečí chřipky problematický. Nikdo sice nepochybuje o tom, že se onemocnění může šířit slinami, které na mezuze ulpí, avšak izraelští zdravotníci se zdráhají vydat jednoznačný pokyn upustit od líbání tohoto náboženského předmětu, který se připevňuje na rám dveří, protože se nechtějí dostat do konfliktu s rabíny. Informoval o tom server onejerusalem.
Mezuza - ilustrační foto

Mezuza - ilustrační foto foto: Shutterstock

Váhaví se obrátili na hlavu sefardských Židů rabína Šloma Amara, který odpověděl toto: "Bude-li vydán k tomuto tématu zvláštní pokyn, pak musí být mezuza líbána z určité vzdálenosti, protože zvyk nesmí být zapomenut."

Ale proč by se mělo čekat na nějaký pokyn, když všichni vědí, jak je to se šířením chřipky, ptá se autor článku. Obrátil se proto na sedm lékařů a šest z nich se ze strachu z konfliktu s rabíny odmítlo vyjádřit specificky k mezuze.

Nekompromisní byl pouze Ilan Youngster. "Líbat mezuzu je nebezpečné, lidé by se toho měli vyvarovat, jelikož se tím nebezpečí šíření nemoci zvyšuje," řekl.

Tento lékař se hygienou mezuz zabýval dávno před současnou epidemií.

Prozkoumal jich 70 a zjistil, že na těchto schránkách ulpívá množství bakterií. "Zřejmě proto, že jde o náboženský předmět a lidé se zdráhají ho sterilizovat," soudí.

Rabín Amar na Youngsterova slova reagoval neurčitě. Na jedné straně si nepřeje, aby o líbání nebo nelíbání mezuz rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví, na druhé si je nebezpečí prasečí chřipky dobře vědom.

Doporučuje proto všem, kdo se shodují s Youngsterem, aby "tento dobrý a významný zvyk nevynechávali, ale aby líbali vlastní dlaň, položenou vedle mezuzy".

Prasečí chřipka

V Izraeli na prasečí chřipku zemřelo už osm lidí a nakaženo je tam přes 2100 osob, z nichž půlce nebylo ještě 30 let. Celosvětově si nemoc vyžádala přes 1100 lidských životů, nakaženy jsou stovky tisíc lidí. Způsobuje ji virus A/H1N1, který u lidí vyvolává závažné komplikace i smrt.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat