1. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zloději ukradli pět tun ledu z ledovce v Patagonii

Ledovec v Patagonii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovec v Patagonii | foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

Chilská policie pátrá po zlodějích pěti tun ledu pocházejícího z ledovce v Patagonii na jihu země, uvedly to podle chilského tisku místní soudní zdroje.

Národní správa lesů (Conaf) podala stížnost na nejmenovanou společnost, která byla spatřena při dobývání prastarého ledu z ledovce Jorge Montt v oblasti Campo de Hielo Sur v jižním Chile.

Policie zadržela jako prvního řidiče chladícího kamionu, který led převážel. Zastavila ho v pátek večer ve městě Cochrane, asi 2000 kilometrů jižně od Santiaga, muž byl obviněn z krádeže. "Hovoříme o tržní hodnotě asi tří milionů pesos (118.000 korun)," uvedl žalobce José Moris. Obvinění by ale mohlo být definováno i jako zločin proti kulturnímu dědictví.

Pátrání po dalších podezřelých, kteří již byli identifikováni, pokračovalo v pondělí. Jeden z podezřelých, jednatel společnosti pravděpodobně pobývá přímo v metropoli Santiagu.

Ledovec Jorge Montt o rozloze 454 kilometrů čtverečních je jedním ze 49 ledovců tvořících oblast Campo de Hielo Sur v patagonských Andách mezi Chile a Argentinou. Podle nedávné studie chilských vědců se jedná o ledovec, u nějž je odtávání zvlášť pozoruhodné. V roce 2010 ustoupil kvůli oteplování klimatu a oceánografickým podmínkám o jeden kilometr.

Lidovky.cz, ČTK