Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

ZOO v Česku i na Slovensku jsou napjaté. Narodí se první slůně?

Slon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slon - ilustrační foto | foto: Shutterstock

OSTRAVA Ostravská zoo má dvě březí slonice indické. Pokud přivedou na svět mláďata, půjde o první narozená slůňata v zoo v Česku i na Slovensku. "Byl by to pro nás velký primát. Budeme muset ale ještě delší dobu počkat, neboť průměrná délka březosti je u slonů okolo 22 měsíců," řekl mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

Radost ošetřovatelům udělala dvaačtyřicetiletá Johti a její dvanáctiletá dcera Vishesh. Obě se od letošního června seznamovaly s dvaadvacetiletým samcem Calvinem, který byl do Ostravy přivezen z Lipska. "Během seznamování došlo i k páření. Právě v těchto dnech jsme obdrželi potvrzení o březosti obou samic," doplnil mluvčí s tím, že třetí samice Suseela, které je 48
let, se kvůli vysokému věku páření neúčastnila.

V ČR ani na Slovensku se nikdy slon nenarodil
Mluvčí vysvětlil, že březost se u slonic stanovuje na základě zjišťování hladiny progesteronu. "Samicím jsme každý týden odebírali moč a odesílali ji k průzkumu. Protože hladina neklesla ani po 16 týdnech, je březost velmi pravděpodobná. Ostravská zoo má velkou naději získat v chovu slonů primát, neboť se takovýto úspěch v žádné z českých nebo slovenských zoologických zahrad doposud nezdařil," řekl Derlich.

Calvin může být otcem i v Ústí
Dodal, že i když se s Calvinem pářila jak matka, tak dcera, žárlivost
ošetřovatelé řešit nemuseli. "Spíše jsme se báli, jak si na samce zvykne Johti, která se stala vůdkyní stáda," uvedl. Calvin může navíc také dopomoci k narození slůněte v ústecké zoo. Jeho spermatem tam ošetřovatelé v noci na dnešek uměle oplodnili samici Delhi.

Sloni indičtí patří k ohroženým druhům. Ve volné přírodě jich žije
maximálně 55.000. Sloní pavilon, který byl v Ostravě otevřen v roce 2004 a stál 85 milionů korun, odpovídá nejpřísnějším kritériím pro chov těchto zvířat. Po jeho otevření měla zoo nejprve dvě samice a mladého samce. Devítiletý Jacky ale uhynul v roce 2005. Při operaci nemocného klu mu selhalo srdce. Podle pitvy trpěl vrozenou srdeční vadou.

Loni v dubnu do Ostravy přicestovaly ze zoologické zahrady v severoirském Belfastu samice Johti a Vishesh. Samice Jumbo zase zahradu opustila, protože nebyla schopna se do stáda začlenit, a tak putovala do zoologické zahrady v dánském Givskudu. V Ostravě tak z původních slonů zůstala jen Suseela. Letos v květnu pak ostravská zahrada získala mladého samce Calvina.

V Ostravě byli sloni s přestávkami chováni od roku 1956. Zoo postupně vlastnila tři - Pepíka, Petra a Soňu. Indického slona Pepíka věnovala Československu vietnamská vláda. Zahynul v roce 1964 na následky zranění, která si způsobil při pádu do příkopu. Afrického slona Petra získala zahrada z Prahy. Zemřel v roce 1968 na infarkt. Samici indického slona Soňu zoo chovala v letech 1967 až 1991. Původně měla vystupovat v cirkuse. Byla utracena po neúspěšné léčbě rakoviny.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...