Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zubři se budou učit žít v přírodě. Domů se vracejí z přírodních parků

Zubr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubr | foto: Reprofoto

BUKUREŠŤ Největší volně žijící evropský přežvýkavec se po 200 letech vrátil do Rumunska - stádo 17 exemplářů zubra evropského bylo v sobotu vypuštěno do přírody v jihokarpatském pohoří Tarcu.

"Je to důležitý den, protože obvykle ohrožené druhy ztrácíme. Dnes ale jeden získáváme," řekl šéf rumunské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Magor Csibi.

Cílem společného projektu WWF a organizace Rewilding Europe je v průběhu příštích deseti let počet zubrů v jižních Karpatech každoročně rozšířit. Zubři by se měli plně integrovat do ekosystému, proto nebudou dostávat doplňkové krmivo.

Pro návrat zubrů je zpočátku vyhrazena plocha o velikosti 15 hektarů, později se předpokládá, že zvířata osídlí 160 hektarů. Zubři se "v návratové zóně" budou muset nejprve naučit schopnostem nezbytným pro přežití, aby dlouhodobě zajistili svou existenci ve volné přírodě, kde budou mít za sousedy jeleny, vlky a medvědy a kam budou plně vypuštěni později.

Cílem WWF je, aby k roku 2025 v rumunské divočině žilo stádo nejméně 500 zubrů; to je totiž podle odborníků minimální počet k dlouhodobému přežití druhu.

Zubry, kteří pocházejí z přírodních parků Švédska, Německa, Švýcarska a Itálie, při této příležitosti posvětil pravoslavný kněz. "Modlím se za to, aby tato zvířata přežila v divočině," řekl pop Matei Cristian Vulpes, sám dojatý touto událostí, jakkoli rumunští vesničané si běžně povolávají duchovní, aby jim posvětili dobytek.

Zubři jsou velmi důležití i pro biodiverzitu Karpat, zdůraznil WWF. Jejich návrat si oblast západního Rumunska spojuje i s nárůstem turismu, plánuje se totiž založení návštěvnického centra.

"Neměl jsem práci, a tak je tato operace dobrodiním pro mou rodinu a celou naši obec," říká dvaatřicetiletý Ilie Hurduzeu z Armenisu, který v rezervaci bude působit jako strážce a průvodce. Jedním z jeho úkolů bude i bránit pytláctví.

Toto pokušení ale šéf místních lesníků Stefan Stanescu raději vylučuje: "Dokonce i pytláci budou tak hrdí na naše zvířata ohrožená vyhynutím, že je budou chránit," citovala jej agentura AFP.

Světová populace zubrů k letošnímu lednu činila 5056 jedinců, přičemž 3043 z nich žije ve volných či polovolných stádech. Zubři jsou v Evropě k vidění především v Polsku a Bělorusku.

Polští zubři.

Polští zubři.

Byli ale vypuštěni i do rezervace Haut-Thorenc na jihovýchodě Francie a výsledky jsou podle odborníků pozoruhodné. Tam, kde dříve na metru čtverečním rostlo pět až sedm druhů rostlin, se rozmanitost zvýšila na 30 až 40 druhů, řekl veterinář Patrice Longour z této rezervace.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....