Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zvířata uzdravují, nastupuje léčba kočkou

PRAHA V Česku se stále více prosazují i alternativní způsoby léčby. Jedním z nich je léčba s pomocí zvířat. Odborně se nazývá animoterapie. V tuzemsku není neznámou věcí. Již delší dobu se tu léčí například kontaktem se psy (canisterapie). Nově začaly psům „konkurovat“ kočky.

Jako jedna z prvních v zemi začala používat k terapii kočky šternberská léčebna dlouhodobě nemocných. „Rozšířili jsme léčbu pomocí zvířat o felinoterapii (léčba kočkou), která je v odborné literatuře definována jako podpůrná léčba somatických, zejména však psychických poruch,“ říká Lenka Navrátilová, vrchní sestra léčebny, jež se specializuje na rehabilitaci, doléčení a rozpohybování.

Hlavním pomocníkem v boji za lepší zdravotní stav nemocných se stal ve Šternberku kocour Jonáš. „Chodí k nám i dvě bernardýnky, ale pro některé naše pacienty jsou moc velké. Bojí se jich. Jonáš je ideální. Mazlí se s ním a evokuje jim to pocit, že s nimi někdo je. Jedna paní s cévní mozkovou příhodou, která nemluví, se po terapii s kocourem rozbrečela štěstím a díky impulzu od Jonáše začala opět chodit. Sice s chodítkem, ale chodit,“ neskrývá radost Navrátilová.

A proč byl pro felinoterapii vybrán právě sedmiměsíční kocour Jonáš? Chovatelka Jana Dohnalová říká, že britské plemeno kočky, ze kterého Jonáš pochází, vyniká inteligencí, klidnou povahou a nelíná. „Felinoterapii jsem již dříve zavedla u postižených dětí, ale s tak kladnou odezvou a naprostým harmonickým souzněním jsem se setkala až v léčebně ve Šternberku,“ říká Dohnalová.

V léčebně si animoterapii pochvalují. „Určitě v ní budeme pokračovat. Tato terapie není hrazena ze zdravotního pojištění. Náklady s tím spojené, což je zejména doprava, hradí chovatelce občanské sdružení,“ říká vrchní sestra léčebny ve Šternberku Navrátilová.

Kromě psů a koček se k léčbě prostřednictvím zvířat používají i koně. Dalšími alternativami je například léčba hudbou (muzikoterapie) a malováním (arteterapie).
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ TVŮRCE KÓDU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč