Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvířata uzdravují, nastupuje léčba kočkou

Magazín

  9:58
PRAHA - V Česku se stále více prosazují i alternativní způsoby léčby. Jedním z nich je léčba s pomocí zvířat. Odborně se nazývá animoterapie. V tuzemsku není neznámou věcí. Již delší dobu se tu léčí například kontaktem se psy (canisterapie). Nově začaly psům „konkurovat“ kočky.

kočka foto: Reprofoto

Jako jedna z prvních v zemi začala používat k terapii kočky šternberská léčebna dlouhodobě nemocných. „Rozšířili jsme léčbu pomocí zvířat o felinoterapii (léčba kočkou), která je v odborné literatuře definována jako podpůrná léčba somatických, zejména však psychických poruch,“ říká Lenka Navrátilová, vrchní sestra léčebny, jež se specializuje na rehabilitaci, doléčení a rozpohybování.

Hlavním pomocníkem v boji za lepší zdravotní stav nemocných se stal ve Šternberku kocour Jonáš. „Chodí k nám i dvě bernardýnky, ale pro některé naše pacienty jsou moc velké. Bojí se jich. Jonáš je ideální. Mazlí se s ním a evokuje jim to pocit, že s nimi někdo je. Jedna paní s cévní mozkovou příhodou, která nemluví, se po terapii s kocourem rozbrečela štěstím a díky impulzu od Jonáše začala opět chodit. Sice s chodítkem, ale chodit,“ neskrývá radost Navrátilová.

A proč byl pro felinoterapii vybrán právě sedmiměsíční kocour Jonáš? Chovatelka Jana Dohnalová říká, že britské plemeno kočky, ze kterého Jonáš pochází, vyniká inteligencí, klidnou povahou a nelíná. „Felinoterapii jsem již dříve zavedla u postižených dětí, ale s tak kladnou odezvou a naprostým harmonickým souzněním jsem se setkala až v léčebně ve Šternberku,“ říká Dohnalová.

V léčebně si animoterapii pochvalují. „Určitě v ní budeme pokračovat. Tato terapie není hrazena ze zdravotního pojištění. Náklady s tím spojené, což je zejména doprava, hradí chovatelce občanské sdružení,“ říká vrchní sestra léčebny ve Šternberku Navrátilová.

Kromě psů a koček se k léčbě prostřednictvím zvířat používají i koně. Dalšími alternativami je například léčba hudbou (muzikoterapie) a malováním (arteterapie).
Autoři:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat