Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Jak omezit kontakt s pyly na jaře? Přinášíme několik praktických rad pro alergiky

alergie, ilustrace foto: Shutterstock

Rozhovor
Pylová sezóna je v plném proudu a nejeden alergik již pociťuje známé příznaky. Lze kontaktu s pyly nějak dlouhodobě zamezit? A co jsou to zkřížené alergie, o kterých je stále více slyšet? I na to v rozhovoru ku příležitosti Světového den alergie a astmatu odpovídá alergoložka MUDr. Radka Šedivá z alergologické a imunologické ambulance SYNLAB.
  10:00

Lidovky.cz: Co to znamená, když mám na něco alergii?
Když náš imunitní systém nepřiměřeně reaguje na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, hovoříme o alergii. Zatímco většině populace kontakt s potenciálními alergeny nezpůsobuje žádné obtíže, přecitlivělým jedincům může vyvolat spektrum alergických reakcí od banální rýmy až po život ohrožující anafylaktický šok.

U dětí mohou být projevy různé. Malý alergik má mít minimum plyšáků, radí odbornice

Lidovky.cz Můžu svou alergii nějak potlačit?
Pro potlačení akutních příznaků alergií se používají takzvaná antihistaminika, skupina léčiv určených právě k tomuto účelu. Během alergické reakce se totiž v těle uvolňuje hormon histamin, který zánět, a tedy i příznaky nemoci způsobuje. Existuje hned několik různých druhů i forem antihistaminik, od tablet, přes oční a nosní kapky až po gel. Některá jsou volně prodejná, jiné musí předepsat lékař.

Lidovky.cz: Hodně bývá slyšet o pylové alergii.
Pylová alergie je přecitlivělost imunitního systému na určité druhy pylů. Mezi její příznaky patří především senná rýma, svědění v krku, ústech či uších, dále svědění či zarudnutí očí, únava, někdy i dušnost. To, že alergií na některé druhy pylů nyní netrpíte, nemusí znamenat, že to tak zůstane navždy. Pylové alergie se totiž mohou objevit kdykoliv během života.

Alergici mohou kontakt s pyly omezovat dodržováním několika jednoduchých zásad. Výlety do přírody je vhodné plánovat podle počasí a denní doby, pylová zrna se totiž ve vzduchu nejlépe šíří v poledne za slunného a větrného počasí. Po příchodu domů je pak důležité se osprchovat a vypláchnout si nos.

Pylová zrna se v České republice vyskytují zhruba od února do října. Proto hovoříme o sezónní alergii. Hodí se proto mít po ruce takzvaný pylový kalendář, který alergikovi napoví, kdy jaká květina či strom kvete a může představovat nepříjemnosti.

Vytvořil je sám člověk. Odborník vysvětluje, proč přibývá alergiků

Lidovky.cz: Jak mohu zjistit, na co jsem alergický, když si nevím rady?
Běžně se alergie testují takzvanými „prick testy“, tedy vpíchnutím konkrétních alergenů do vrchní části pokožky a sledováním reakce. Rovněž se používají laboratorní krevní testy, které podají informace o hladině specifických protilátek. Testů je na českém trhu k dispozici celá řada a liší se od sebe především v počtu testovaných alergenů. Nejmodernějším alergologickým testem na trhu je aktuálně krevní test ALEX, který dokáže v těle odhalit až 280 protilátek. Ten je možné podstoupit bez objednání na některém z odběrových míst SYNLAB. Protože v zimě je pro pylové alergiky zbytečné brát antihistaminika, je toto roční období obvykle pro testy nejvhodnější.

Lidovky.cz: Je možné nějak řešit alergie i u malých dětí?
Alergie se skutečně nevyhýbají ani těm nejmenším, mohou se projevit už v kojeneckém věku. Pokud je jeden z rodičů alergik, riziko vzniku alergie u dítěte je 30–40 %. Jsou-li alergičtí oba rodiče, pravděpodobnost stoupá až na 60 %. V České republice se na alergologická vyšetření u kojenců specializuje jen několik málo pracovišť. Pokud máte u svého miminka podezření na alergii, pomoci vám mohou například v ambulanci alergologie a klinické imunologie SYNLAB v Praze.

Lidovky.cz: Slyšel jsem o zkřížených alergiích, co to je?
Zkřížené alergie znamenají, že protilátky, které si tělo vytvoří na jeden alergen, reagují i na druhý (jiný) alergen, který je obsažený v jiné druhově příbuzné látce, ale i v látce velmi vzdálené. K tomu dochází na základě strukturální podobnosti v sekvencích aminokyselin. Ke zkříženým reakcím tak nejčastěji dochází mezi alergeny vývojově příbuzných organismů, jako jsou například pyly a ovoce. Pokud například trpíte alergií na trávy a obiloviny, je dost možné, že u vás reakci vyvolá i rajče nebo paprika. Známá je především zkřížená reaktivita mezi pylem břízy a jablkem, mrkví a ořechy. Obecně se odhaduje, že zkříženými alergiemi trpí až polovina pylových alergiků.

Když jsme citliví na své bydlení. Jak poznat „nemocné budovy“ a vyhnout se alergii?

Lidovky.cz: Jak se taková zkřížené alergie projevují?
Mezi typické projevy patří svědění nebo mravenčení v ústech, svědění kůže na obličeji a v uších, červené skvrny v obličeji, mírný otok rtů někdy i problémy s polykáním. Pokud tušíte, která potravina by mohla alergickou reakci způsobit, můžete ji například zkusit tepelně upravit nebo zvolit méně agresivní variantu, třeba jinou odrůdu jablka. Pokud toto nepomůže, je vhodné navštívit svého lékaře. V případě velmi silných alergických reakcí s návštěvou neotálejte.

Lidovky.cz: Dají se zkřížené alergie odhalit?
Protože jsou klinické projevy zkřížených alergií obecně poměrně mírné, postižení lidé vůbec nemusí tušit, že na ně trpí. K tomu, aby se člověk nevystavoval nepříjemnostem, je dobré vědět, na které potraviny by si měl dát pozor. Zkřížené alergie se testují stejně jako ostatní alergie, tedy „prick testem“ a laboratorním krevním testem. Seznam alergenů, které se s těmi vašimi kříží, získáte na základě těchto vyšetření.

Témata: alergie, rada, jaro