Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

10 varovných příznaků možné demence. Čemu věnovat pozornost a kdy problém řešit?

Alzheimerova choroba (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidí se syndromem demence je dnes v Česku asi 150 000. Onemocnění, projevující se hlavně ztrátou paměti a proměnou chování, se předpokládá u každého pátého nad 80 let, nevyhýbá se však ani mladším.
  5:00

V případě ztráty paměti a orientace seniora by mohli jeho blízcí či přátelé zvážit i žádost o opatrovnictví. Ideálně, když ještě může nemocný sám určit, kdo bude zastupovat jeho zájmy. Častým typem demence je Alzheimerova choroba. Jak se projevuje? Česká alzheimerovská společnost stanovila deset příznaků, jež by vás měly varovat.

1. Ztráta paměti, která ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly

Zapomínat občas pracovní úkoly, jména kolegů nebo telefonní čísla spolupracovníků a vzpomenout si na ně později je normální. Lidé trpící Alzheimerovou nemocí však zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později.

2. Problémy s vykonáváním běžných činností

Hodně vytížení lidé jsou občas roztržití, takže někdy nechají dušenou mrkev stát v kastrolu na sporáku a vzpomenou si na ni, až když už je dávno po jídle. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou ale připraví jídlo a nejen že ho zapomenou dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec udělali.

Neexistuje trvalá nesvéprávnost. Soud smí omezit práva jedince pouze na tři roky, výjimečně o dva déle

3. Problémy s vyjadřováním

Každý má někdy problém najít správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje slovy nesprávnými a jeho věty, které pronáší, pak nedávají vůbec žádný smysl.

4. Časová a místní dezorientace

Každý někdy zapomene, jaký je den a kam vlastně jede. To je běžné. Ale lidé s Alzheimerovou nemocí se ztratí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali ani jak najít cestu domů.

5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek

Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou.

6. Problémy s abstraktním myšlením

Placení účtů může někoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s Alzheimerovou nemocí může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi má dělat.

7. Zakládání věcí na nesprávné místo

Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou nemocí dává věci na nesmyslná místa: žehličku do ledničky, hodinky do cukřenky.

8. Změny v náladě nebo chování

Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod.

Peníze v důchodu

CO SE DOZVÍTE V SERIÁLU PENÍZE V DŮCHODU

 • Příprava na důchod (29.4.)
  • Spoříme v důchodu (30. 4.)
  • Účet na internetu a v mobilu + půjčky v penzi (2. 5.)
 • Šmejdi na internetu + obrana před podvodnými telefonáty (3. 5.)
 • Jak se zorientovat v systému sociální pomoci (4. 5.)
 • Práce v penzi + Diskriminace seniorů na pracovním trhu (5. 5.)
 • Dluhová past v penzi (6. 5.)
 • Insolvence a oddlužení v seniorském věku (7. 5.)
 • Opatrovnictví – kdo se stará o nemocného seniora (9. 5.)
 • Osobní údaje ve zdravotnictví – kdo smí znát seniorův stav (10. 5)
 • Dědictví, kdo má na co nárok po seniorovi (11. 5.)
 • Závěť a darování (12. 5)

9. Změny osobnosti

Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s Alzheimerovou nemocí se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.

10. Ztráta iniciativy

Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce opět dostaví. Člověk s Alzheimerovou nemocí může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se do něčeho zapojil.

Pokud začínají poruchy paměti člověku vadit a způsobují mu nesnáze a obtíže v každodenním životě, mohou být ještě pro pacientovo okolí zdánlivě nenápadné. Poruchám paměti je proto třeba věnovat pozornost.

Zdroj: alzheimer.cz

Autor:

Rodinný dům, Vletice
Rodinný dům, Vletice

Krásná Hora nad Vltavou - Vletice, okres Příbram
3 400 000 Kč