Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Americká armáda prohrává boj s obezitou, vojáci jsou tlustější

Zdraví

  6:40
NEW YORK - Američtí vojáci jsou silnější než kdysi - a to doslova, napsal zpravodajský server The Times. Podle Pentagonu nyní trpí obezitou téměř osm procent amerických vojáků, což je podstatný nárůst v porovnání s 1,8 procenta obézních mužů ve zbrani z roku 2001.

Ukázka vojenské techniky amerického konvoje, který projíždí Českou republikou, navzdory nevlídnému počasí do ruzyňských kasáren přilákala tisíce lidí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Někteří vojáci nad měřením odmítavě mávají rukou s tím, že takzvaný index tělesné hmotnosti (BMI) počítaný na základě poměru výšky a váhy může i těžší svalovou hmotu vyhodnotit jako „nadváhu“. Jiní ovšem tyto údaje přijímají se znepokojením.

Císařský řez zvyšuje u dětí riziko obezity. Vyhnou se totiž prospěšným bakteriím

Podle velícího vrchního seržanta Johna Troxella mohou obézní vojáci ohrozit ostatní. A podle jeho mínění k tomuto problému mohly přispět dlouhé války, jako byly v Iráku či Afghánistánu.

„V 90. letech jsme měli běžeckou kulturu. Když jste neběhali, tak jste netrénovali,“ tvrdí Troxell. „Pak přišlo deváté září, my jsme spustili operace v Iráku a Afghánistánu... a myslím, že jsme začali čím dál tím víc zpomalovat,“ vysvětluje.

„Začali jsme víc chodit s těžkým vybavením, přesouvat se přes drsný a nerovný terén, což už samo o sobě vedlo k rozvoji svalů, které jsme předtím nerozvíjeli,“ uvažuje Troxell. „Takže teď spíše než jako štíhlí běžci vypadáme jako mohutní, hranatí ragbisti.“

Autor: