Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Až 28 milionů lidí má Alzheimera, aniž to lékaři vědí

Ilustrační fotka foto: Shutterstock

LONDÝN - Asi 28 milionů lidí trpí Alzheimerovou chorobou nebo jinými formami demence, aniž by je u nich lékaři rozpoznali. Představuje to zhruba tři čtvrtiny z 36 milionů osob na celém světě, které některou z těchto nemocí mají, uvádí zpráva, kterou zveřejnila londýnská organizace Alzheimer's Disease International (ADI). Nemocní bez diagnózy tak podle ADI přicházejí o možnost dosáhnout na péči, která by mohla zlepšit jejich kvalitu života.
  21:29

Podle ADI považuje řada lékařů demenci za běžnou součást stárnutí, a proto u pacientů nemá podezření na Alzheimerovu chorobu. Nemocní lidé tak nemají přístup k lékům, které by jim mohly pomoci. Přitom zahájení správné terapie už v brzké fázi nemoci může podle ADI výrazně zlepšit vnímání, nezávislost a kvalitu života pacientů.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve vyspělých zemích se podle ADI podaří včas rozpoznat nemoc u 20 až 50 procent pacientů. Organizace konstatuje, že by díky včasnému rozpoznání Alzheimerovy choroby bylo možné ušetřit asi 10.000 dolarů (179.000 korun) na pacienta, neboť by bylo možné nechat nemocného delší dobu v domácí péči. "Vlády by měly nyní vydat víc peněz (na lepší diagnózy), aby v budoucnu ušetřily," uvádí ADI.

ADI rovněž konstatuje, že podle odborníků jsou léky potlačující příznaky Alzheimerovy choroby tím účinnější, čím dříve se je podaří nasadit. Alzheimerova choroba je zatím nevyléčitelné degenerativní onemocnění mozku vedoucí k demenci. Ve světě jí podle odhadů trpí asi 36 milionů lidí, v České republice jich bylo v roce 2008 evidováno 120.000.

Autoři: ,