Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedinci bez příznaků se významně podílejí na šíření covidu, říkají vědci. Zjištění může mít velký vliv na pandemii

Zdraví

  5:00
Washington - Nová zjištění ohledně šíření covidu podporují význam epidemiologických opatření. Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistili, že takzvaní „bezpříznakoví jedinci“ mohou za přenos viru ve více než polovině všech případů. Proti je důležité bez ohledu na to, jestli se člověk cítí nemocně, aby nosil roušku, dodržoval rozestupy, dezinfikoval si ruce a podstoupil testování.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Pixabay.com/PIRO4DLidovky.cz

Nová studie dává za pravdu odhadům. Ve Wu-chanu se zřejmě covidem nakazilo daleko více lidí

Vědecký model prokazuje, že 59 % přenosu pocházelo od bezpříznakových lidí. To zahrnuje 35 % přenašečů, kteří infikovali ostatní, než se u nich dostavily příznaky nemoci, a dalších 24 % lidí, kteří nový typ koronaviru rozšířili, ale příznaky se u nich vůbec neobjevily.

Z těchto dat vyplývá, že identifikování nakaženého a následné izolování nemá zdaleka takový účinek, jak by se očekávalo. Daily Mail cituje několik scénářů vypracovaných vědci na základě poměrně jednoduchého matematického modelu. Ty se lišily v infekční době a v podílu přenosu viru od bezpříznakových lidí. Ve všech zkoumaných situacích docházelo k významnému bezpříznakovému šíření.

„Pandemie covidu-19 bude skutečně vyžadovat kontrolu osob bez příznaků. Nástroje, které zatím máme pro zmírnění dopadů viru na komunitu, musíme široce využívat, abychom mohli zpomalit šíření koronaviru od všech infikovaných osob. Alespoň do té doby, dokud nebudeme mít široce dostupné vakcíny,“ uvedl pro The Washigton Post spoluautor studie Jay C. Butler.

Epidemiolog Muge Cevik ovšem model zpochybnil, protože nezohledňuje prostředí, ve kterém k přenosu dochází. Argumentuje jinou studií zveřejněnou v odborných kruzích. Podle toho je číslo o něco menší, uvádí 35 %. 

Studie: Antigenní testy na covid-19 jsou vhodné pro širší použití

Nakolik vakcíny zastaví nebo zbrzdí šíření koronaviru, není dosud jisté, v modelu nebylo jejich užití zohledněno. Spoluautor studie ale očekává nová zjištění v příštích měsících. 

„Pokud budou lidé bez příznaků stejně nakažliví jako ti s příznaky, tak to bude mít docela velký dopad na pandemii. Proto je velmi důležité neustále testovat, zejména ty, kteří už byli očkováni a poté vystaveni viru,“ nastínil epidemiolog Richard Menzies pro The Seattle Times další postup. 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat