Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bulovka poprvé v Česku zabraňuje návratu nádoru pomocí promývání orgánu

Zdraví

  18:49
PRAHA - Zhoubný nádor na pohrudnici vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce promývali hrudník horkým cytostatikem. Odstranili tím také mikroskopické nádory, takže nové bujení už by se objevit nemělo. Oznámil to přednosta chirurgické kliniky Jan Franta.

Lékařka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Šestapadesátiletého muže operovali lékaři 17. března a minulý týden ho propustili do domácí léčby. Mezoteliom lékaři u pacienta zjistili v roce 2008, podstupoval poté onkologickou léčbou, která ho sice nádoru nezbavila, ale zpomalila jeho růst. Dostupné metody už ale pacientovi víc pomoci nemohly.

Lékaři proto zvolili operaci spojenou s promýváním cytostatikem, neboli hypertermickou laváž. Ta se dá použít jen při určitém typu nádoru, který se z dutiny břišní rozšíří na pobřišnici. Těchto pacientů léčili na Bulovce už zhruba 300. V oblasti hrudníku ale využili metodu poprvé.

Využití hypertermické laváže jinde než v dutině břišní popsal na loňské mezinárodní konferenci v Praze italský lékař, který ji úspěšně provedl v Itálii. Další podobné operace provedli lékaři v USA. Celkově je podobných operací mimo dutinu břišní na světě dohledatelných jen 120.

Při léčbě se nejprve odstraní operačně všechny viditelné nádory, ty mikroskopické se pak odstraní horkým cytostatikem se stálou teplotou 42 až 44 stupňů Celsia. „Právě tato teplota je optimální. Přístroj musí zajistit cirkulaci i udržení této teploty. Kdyby klesla, účinnost horkého cytostatika bude menší,“ vysvětlil profesor chirurgie František Antoš, který metodu hypertermické laváže přivezl v roce 1999 z USA.

Cena vymývací aparatury byla tehdy 100.000 dolarů. Profesor Antoš požádal inženýra Miroslava Skálu, konstruktéra infuzních pump a dalších lékařských přístrojů, zda by mohl přístroj vyrobit. Podařilo se, přístroj prošel státní zkušebnou a metodu posvětila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...