Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bulovka poprvé v Česku zabraňuje návratu nádoru pomocí promývání orgánu

Lékařka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékařka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zhoubný nádor na pohrudnici vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce promývali hrudník horkým cytostatikem. Odstranili tím také mikroskopické nádory, takže nové bujení už by se objevit nemělo. Oznámil to přednosta chirurgické kliniky Jan Franta.

Šestapadesátiletého muže operovali lékaři 17. března a minulý týden ho propustili do domácí léčby. Mezoteliom lékaři u pacienta zjistili v roce 2008, podstupoval poté onkologickou léčbou, která ho sice nádoru nezbavila, ale zpomalila jeho růst. Dostupné metody už ale pacientovi víc pomoci nemohly.

Lékaři proto zvolili operaci spojenou s promýváním cytostatikem, neboli hypertermickou laváž. Ta se dá použít jen při určitém typu nádoru, který se z dutiny břišní rozšíří na pobřišnici. Těchto pacientů léčili na Bulovce už zhruba 300. V oblasti hrudníku ale využili metodu poprvé.

Využití hypertermické laváže jinde než v dutině břišní popsal na loňské mezinárodní konferenci v Praze italský lékař, který ji úspěšně provedl v Itálii. Další podobné operace provedli lékaři v USA. Celkově je podobných operací mimo dutinu břišní na světě dohledatelných jen 120.

Při léčbě se nejprve odstraní operačně všechny viditelné nádory, ty mikroskopické se pak odstraní horkým cytostatikem se stálou teplotou 42 až 44 stupňů Celsia. „Právě tato teplota je optimální. Přístroj musí zajistit cirkulaci i udržení této teploty. Kdyby klesla, účinnost horkého cytostatika bude menší,“ vysvětlil profesor chirurgie František Antoš, který metodu hypertermické laváže přivezl v roce 1999 z USA.

Cena vymývací aparatury byla tehdy 100.000 dolarů. Profesor Antoš požádal inženýra Miroslava Skálu, konstruktéra infuzních pump a dalších lékařských přístrojů, zda by mohl přístroj vyrobit. Podařilo se, přístroj prošel státní zkušebnou a metodu posvětila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!