Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čekání na vyšetření má svou maximální lhůtu. Pomoc hledejte u zdravotní pojišťovny

Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži používají výmluvu na úmrtí dvakrát častěji než ženy, o soudech lžou... | foto: Shutterstock

Maximální čekací lhůty na některé zákroky a vyšetření upravuje platné nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb z roku 2012.

Potřebujete-li neakutní vyšetření ultrazvukem, mělo by podle vládního nařízení proběhnout do dvou týdnů. Mamografické vyšetření prsou by mělo být hotové do šesti týdnů, denzitometrické vyšetření kostí do 16 týdnů a výměna kyčelního kloubu při operaci do 52 týdnů. Konečné slovo má však ošetřující lékař, který posoudí zdravotní stav pacienta a rozhodne, zda jej delší čekání neohrozí.

Na bydlišti nezáleží

Každý pacient si může vybrat, v jakém zdravotnickém zařízení se nechá ošetřit. Samozřejmě kromě situace, kdy se jeho zdravotní stav náhle zhorší a zdravotnická záchranná služba rozhodne za něj.

Vítězové kategorie Bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů

Fakultní nemocnice

 • 1. místo: Fakultní nemocnice Motol, Praha
 • 2. místo: Ústřední vojenská nemocnice, Praha
 • 3. místo: Fakultní nemocnice Hradec Králové
 • Ostatní nemocnice:
 • 1. místo: SurGal Clinic, Brno
 • 2. místo: Thomayerova nemocnice, Praha
 • 3. místo: Nemocnice Tanvald

 • Vítězové kategorie Bezpečnost a spokojenost pacientů v ambulanci Fakultní nemocnice:
 • 1. místo: Ústřední vojenská nemocnice, Praha
 • 2. místo: Fakultní nemocnice Motol, Praha
 • 3. místo: Fakultní nemocnice Hradec Králové
 • Ostatní nemocnice:
 • 1. místo: Domažlická nemocnice
 • 2. místo: Klatovská nemocnice
 • 3. místo: Nemocnice Prachatice

Pořadí nemocnic podle krajů najdete na webu www.hc-institute.org

Zdroj: HealthCare Institute

Pokud vás ale čeká plánované vyšetření nebo operace, máte čas na rozhodnutí, kde se budete léčit. Nezáleží přitom, kde máte trvalé bydliště nebo jaká nemocnice či ambulance je pro vás nejbližší. K takovému rozhodnutí ovšem potřebujete dostatek informací, včetně těch, jak dlouho se právě ve vámi vybraném zdravotnickém zařízení na konkrétní zákrok nebo vyšetření čeká. Rozdíly mohou být i několik měsíců. Co když ale nechcete čekat tak dlouho?„Pokud se však pacientovi jeví doba čekání na plánovaný zákrok neúnosná nebo s ní není spokojen, může se obrátit na jiné pracoviště, případně na svou zdravotní pojišťovnu, která se mu pokusí stejný zákrok dohodnout v dřívějším termínu v jiném zařízení,“ vysvětluje Ladislav Friedrich, ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Pacient či jeho blízcí však musí být aktivní a nesmějí se bát zeptat. „V rámci svého práva na volbu poskytovatele zdravotních služeb pacient nemusí plánované vyšetření nebo operaci absolvovat ve zdravotnickém zařízení, kam jej případně pošle jeho ošetřující lékař. Pokud by mu připadala lhůta do zákroku dlouhá, může si vybrat jiné pracoviště, kde mají kratší čekací dobu, když toto pracoviště bude mít možnost ho přijmout,“ popisuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Čekání podle zdravotního stavu

Každou ambulancí, poliklinikou či nemocnicí prochází velké množství pacientů. Zatímco někteří mají akutní zdravotní problémy, a je tak nezbytné u nich provést různá vyšetření či operaci bezodkladně, u dalších jsou potíže dlouhodobé a je možné je řešit s časovým odstupem.

Když například dorazíte do nemocnice se silnými bolestmi břicha a váš stav se rychle zhoršuje, pravděpodobně vám bude provedeno ultrazvukové vyšetření břicha i další potřebné testy během několika hodin. Pokud pak na základě výsledků bude nutné provést operaci akutně, ani na ni nebudete dlouho čekat. Stejně po pádu na zledovatělém chodníku nebudete na rentgenové vyšetření zraněné nohy čekat týdny. U zdravotních problémů, které však nejsou akutní, je tomu však jinak.

„Všemi dostupnými informacemi o pacientově zdravotním stavu i naléhavosti léčby disponuje jeho lékař, který zároveň stanovuje diagnózu a doporučuje plánovaný zákrok v konkrétní nemocnici v určitém časovém horizontu. Lékař současně posuzuje, zda daná čekací lhůta neohrozí zdravotní stav pacienta,“ přibližuje Friedrich s tím, že právě ošetřující lékař by měl být schopen posoudit, jak dlouhé čekání pacient zvládne.

Hledání začněte na webu

A pak hodně záleží na pacientovi, jak se rozhodne. Vyhlášená nemocnice v kraji má třeba plno a pacientovi nabídne termín až za několik měsíců. O jiném zdravotnickém zařízení se ale pacient může dozvědět, že se zde na konkrétní vyšetření či zákrok čeká kratší dobu.

Některá zdravotnická zařízení pak sama na svých webových stránkách zveřejňují informace o tom, jak dlouho se u nich na konkrétní zákroky nebo vyšetření čeká. Není to však pro všechny povinné. Pak je pro pacienta nejschůdnějším řešením, aby požádal o pomoc svou zdravotní pojišťovnu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.