Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi nepijí tolik, jak tvrdí ve světě, brání se lihovarníci

Zdraví

  7:00
Čeští výrobci lihovin nesouhlasí s daty Světové zdravotnické organizace (WHO), která řadí Čechy na druhé místo světového žebříčku spotřeby alkoholu za Moldavany. Obrátili se proto na WHO s žádostí o popis metodiky, kterou organizace použila ve studii publikované letos na jaře.
Sklenka koňaku - ilustrační foto

Sklenka koňaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle analýzy vycházející z let 2003 až 2005 vypil v průměru každý dospělý občan ČR ročně 16,45 litru čistého alkoholu. Unie výrobců a dovozců lihovin má tyto údaje za velmi nadsazené. Podle ní vytvářejí nepříznivý obraz Česka v zahraničí.

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) v tiskové zprávě upozorňuje, že jak WHO, tak Evropská komise zveřejnily data, která se diametrálně liší od oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) i od výpočtů výrobců lihu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ČSÚ činila spotřeba v letech 2003 až 2005 nejprve 10,2, pak 9,8 a poté znovu 10,2 litru čistého alkoholu na osobu. "Tento údaj je vztažen na celou populaci a po přepočtu na obyvatele starší 15 let se zvýší na přibližně 12 litrů čistého alkoholu na osobu a rok," uvádí zpráva lihovarníků. Podle expertního odhadu UVDL pak i při započítání černého trhu s lihovinami může činit spotřeba u populace ČR starší 15 let maximálně 13 litrů čistého alkoholu na osobu a rok.

Podle statistik zveřejněných na webu ČSÚ činila spotřeba alkoholu v Česku v roce 2001 - 13,5 litru na osobu. Podle dat za léta 2007 až 2009 spotřeba na jednoho obyvatele činila 10,4 litru čistého lihu na osobu.

Zpráva WHO zveřejněná počátkem února upozornila, že alkohol zabíjí na celém světě ročně na 2,5 milionu lidí. Většina z nich zemře v důsledku nehod způsobených alkoholem, nezanedbatelné množství ale také na rakovinu, nemoci oběhového systému a cirhózu jater, podpořených požíváním alkoholu.

Nejvíce alkoholu se zkonzumuje v průmyslových zemích severní polokoule, z dalších oblastí pak v Argentině, Austrálii a na Novém Zélandu. Nejmenší je spotřeba v islámských zemích, kde to náboženství zakazuje, tedy v severní Africe, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii, uvádí zpráva.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat