Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi nepijí tolik, jak tvrdí ve světě, brání se lihovarníci

Sklenka koňaku - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklenka koňaku - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Čeští výrobci lihovin nesouhlasí s daty Světové zdravotnické organizace (WHO), která řadí Čechy na druhé místo světového žebříčku spotřeby alkoholu za Moldavany. Obrátili se proto na WHO s žádostí o popis metodiky, kterou organizace použila ve studii publikované letos na jaře.

Podle analýzy vycházející z let 2003 až 2005 vypil v průměru každý dospělý občan ČR ročně 16,45 litru čistého alkoholu. Unie výrobců a dovozců lihovin má tyto údaje za velmi nadsazené. Podle ní vytvářejí nepříznivý obraz Česka v zahraničí.

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) v tiskové zprávě upozorňuje, že jak WHO, tak Evropská komise zveřejnily data, která se diametrálně liší od oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) i od výpočtů výrobců lihu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ČSÚ činila spotřeba v letech 2003 až 2005 nejprve 10,2, pak 9,8 a poté znovu 10,2 litru čistého alkoholu na osobu. "Tento údaj je vztažen na celou populaci a po přepočtu na obyvatele starší 15 let se zvýší na přibližně 12 litrů čistého alkoholu na osobu a rok," uvádí zpráva lihovarníků. Podle expertního odhadu UVDL pak i při započítání černého trhu s lihovinami může činit spotřeba u populace ČR starší 15 let maximálně 13 litrů čistého alkoholu na osobu a rok.

Podle statistik zveřejněných na webu ČSÚ činila spotřeba alkoholu v Česku v roce 2001 - 13,5 litru na osobu. Podle dat za léta 2007 až 2009 spotřeba na jednoho obyvatele činila 10,4 litru čistého lihu na osobu.

Zpráva WHO zveřejněná počátkem února upozornila, že alkohol zabíjí na celém světě ročně na 2,5 milionu lidí. Většina z nich zemře v důsledku nehod způsobených alkoholem, nezanedbatelné množství ale také na rakovinu, nemoci oběhového systému a cirhózu jater, podpořených požíváním alkoholu.

Nejvíce alkoholu se zkonzumuje v průmyslových zemích severní polokoule, z dalších oblastí pak v Argentině, Austrálii a na Novém Zélandu. Nejmenší je spotřeba v islámských zemích, kde to náboženství zakazuje, tedy v severní Africe, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii, uvádí zpráva.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...