15. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chirurgové úspěšně oddělili siamská dvojčata

Oddělení siamských dvojčat bylo úspěšné. Na fotografii jsou rodiče děvčátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oddělení siamských dvojčat bylo úspěšné. Na fotografii jsou rodiče děvčátek. | foto: ČTK

Chilským chirurgům se podařilo úspěšně oddělit siamská dvojčata spojená hrudníkem, břišní a pánevní partií. Operace desetiměsíčních holčiček trvala 16 hodin, po nichž pokračovaly zákroky na každém miminku zvlášť, napsal chilský deník El Mercurio.

Celou operaci přenášela chilská televize a také internet. Kolotoč operací zaměstnal stovku odborníků včetně 25 chirurgů a anesteziologů. Podle zdrojů z nemocnice jsou dvojčátka María Paz a María José ve stabilizovaném stavu.

Operace byla obtížná, protože holčičky měly společných mnoho vnitřních orgánů včetně močového ústrojí. Navíc během operace ztratily množství krve, což vedlo jejich rodiče k výzvě k darování krve. Lékaři ale ujistili, že jí mají k dispozici dostatek.

Oddělení siamských dvojčat přenášela chilská televize a také internet. Operace byla úspěšná.

Oddělení siamských dvojčat přenášela chilská televize a také internet. Operace byla úspěšná.

Děvčátka se narodila ve městě Villarrica (asi 760 kilometrů severně od metropole Santiaga) a od té doby byla pod neustálým lékařským dohledem.

Byla neustále napojena na dýchací přístroje. Stejná nemocnice již provedla čtyři operační oddělení siamských dvojčat. Nepřežila jen čtvrtá dvojčata, u nichž se objevily srdeční komplikace.

Podle amerických údajů připadá narození siamských dvojčat na každých 200.000 porodů na světě. Asi 35 procent siamských dvojčat nepřežije první den. Všeobecně z nich přežije pět až 25 procent.

Lidovky.cz, ČTK

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz