20. května 2015 6:43 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chladovou alergii si můžete vypěstovat v klimatizované kanceláři, říká lékař

Alergie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alergie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Počty alergiků narůstají ordinace se plní pacienty. Pyly jsou letos totiž agresivnější. Jak alergii poznat a jak vzniká například alergie chladová? „Jedná se o reakci o nepřiměřenou reakci organismu na prudké změny teplot. Vzhledem k tomu, že to je přesně případ v létě přechodu z horkého letního počasí do klimatizovaného prostředí a zpět, pak to musíme mít na mysli,“ říká lékař Tomáš Arndta Prozdravi.cz.

Lidovky.cz: Jak může člověk poznat, že se u něho objevila alergie? 
To, že pacient na něco alergický, se projeví různými formami alergické reakce. Příznaky alergie mohou být různé - mezi nejčastější lze uvést alergickou rýmu (chronická či opakovaná rýma) a kopřivka (vyrážka charakterizovaná krátkodobým zarudnutím kůže a tvorbou pupínků) doprovázená tvorbou otoků. K dalším příznakům patří alergický zánět spojivek, alergická forma astmatu, formou atopického ekzému. Vážná je forma anafylaktického šoku, která se dostavuje zejména u alergiků na bodnutí hmyzem (vosa, včela). K symptomům začínající extrémní alergické reakce (anafylaktický šok) patří svědění kůže, vystupující vyrážka, zarudnutí, otok rtů, krku, jazyka, rukou a nohou, sípání, chrapot, nevolnost, zvracení, křeče v břichu a v některých případech ztráta vědomí.

Lidovky.cz: Kýchání provází například chladovou alergii. Může ji způsobit sezení v klimatizované kanceláři?
Takzvaná chladová alergie může být ovlivněna i pobytem v klimatizované kanceláři. Jedná se vlastně o reakci o nepřiměřenou reakci organismu na prudké změny teplot. Vzhledem k tomu, že to je přesně případ v létě přechodu z horkého letního počasí do klimatizovaného prostředí a zpět, což je typický podnět na vyvolání chladová alergie, pak to musíme mít na mysli. Mezi nejčastější příznaky patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem je zarudnutí kůže, vznik kopřivky a popraskání kůže. Ojediněle může dojít k dechovým potížím.

Lidovky.cz: Narůstají počty alergiků? Čím myslíte, že to je?
Počet alergiků vzrůstá, jako příklad lze uvést zvyšující se počty alergiků na pyly či lepek v potravinách

Lidovky.cz: Jak se dá nejjednodušším způsobem na jaře odlišit alergie od virózy? 
Viróza a alergie mohou mít některé příznaky společné, v některých se liší: společné jsou rýma, kýchání, kašel, bolest hlavy, bolest v krku. Jen chřipka či virózy obecně - bolesti kloubů, horečka (ne zvýšená teplota), chrapot, bolest vedlejších dutin.

Pyly jsou letos agresivnější

Ordinace alergologů jsou v současnosti plné pacientů s akutními obtížemi a ještě jich s nastupující sezónou trav přibude, řekl předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie docent Vít Petrů. Pyly letos mohou být agresivnější, protože se astmatické záchvaty objevují i u lidí, kteří je nikdy neměli, dodal. "Nápor pacientů alergiků už pociťujeme a ještě jich přibude. Břízy už trošku ustaly a trávy pomalu začínají. Hlavně ale chodí letos pacienti s projevy astmatu, přitom to byli většinou lidé, kteří dřív měli alergické rýmy, nebyli tedy astmatici," řekl Petrů. Více čtěte ZDE.

 

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!