Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Chladovou alergii si můžete vypěstovat v klimatizované kanceláři, říká lékař

Zdraví

  6:43
Počty alergiků narůstají ordinace se plní pacienty. Pyly jsou letos totiž agresivnější. Jak alergii poznat a jak vzniká například alergie chladová? „Jedná se o reakci o nepřiměřenou reakci organismu na prudké změny teplot. Vzhledem k tomu, že to je přesně případ v létě přechodu z horkého letního počasí do klimatizovaného prostředí a zpět, pak to musíme mít na mysli,“ říká lékař Tomáš Arndta Prozdravi.cz.

Alergie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak může člověk poznat, že se u něho objevila alergie? 
To, že pacient na něco alergický, se projeví různými formami alergické reakce. Příznaky alergie mohou být různé - mezi nejčastější lze uvést alergickou rýmu (chronická či opakovaná rýma) a kopřivka (vyrážka charakterizovaná krátkodobým zarudnutím kůže a tvorbou pupínků) doprovázená tvorbou otoků. K dalším příznakům patří alergický zánět spojivek, alergická forma astmatu, formou atopického ekzému. Vážná je forma anafylaktického šoku, která se dostavuje zejména u alergiků na bodnutí hmyzem (vosa, včela). K symptomům začínající extrémní alergické reakce (anafylaktický šok) patří svědění kůže, vystupující vyrážka, zarudnutí, otok rtů, krku, jazyka, rukou a nohou, sípání, chrapot, nevolnost, zvracení, křeče v břichu a v některých případech ztráta vědomí.

Novinka v léčbě alergie: pohodlné tablety místo injekcí

Lidovky.cz: Kýchání provází například chladovou alergii. Může ji způsobit sezení v klimatizované kanceláři?
Takzvaná chladová alergie může být ovlivněna i pobytem v klimatizované kanceláři. Jedná se vlastně o reakci o nepřiměřenou reakci organismu na prudké změny teplot. Vzhledem k tomu, že to je přesně případ v létě přechodu z horkého letního počasí do klimatizovaného prostředí a zpět, což je typický podnět na vyvolání chladová alergie, pak to musíme mít na mysli. Mezi nejčastější příznaky patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem je zarudnutí kůže, vznik kopřivky a popraskání kůže. Ojediněle může dojít k dechovým potížím.

Lidovky.cz: Narůstají počty alergiků? Čím myslíte, že to je?
Počet alergiků vzrůstá, jako příklad lze uvést zvyšující se počty alergiků na pyly či lepek v potravinách

Lidovky.cz: Jak se dá nejjednodušším způsobem na jaře odlišit alergie od virózy? 
Viróza a alergie mohou mít některé příznaky společné, v některých se liší: společné jsou rýma, kýchání, kašel, bolest hlavy, bolest v krku. Jen chřipka či virózy obecně - bolesti kloubů, horečka (ne zvýšená teplota), chrapot, bolest vedlejších dutin.

Pyly jsou letos agresivnější

Ordinace alergologů jsou v současnosti plné pacientů s akutními obtížemi a ještě jich s nastupující sezónou trav přibude, řekl předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie docent Vít Petrů. Pyly letos mohou být agresivnější, protože se astmatické záchvaty objevují i u lidí, kteří je nikdy neměli, dodal. "Nápor pacientů alergiků už pociťujeme a ještě jich přibude. Břízy už trošku ustaly a trávy pomalu začínají. Hlavně ale chodí letos pacienti s projevy astmatu, přitom to byli většinou lidé, kteří dřív měli alergické rýmy, nebyli tedy astmatici," řekl Petrů. Více čtěte ZDE.

 

Autor:
Témata: alergie, kůže, Edém

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...