Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Domácí elektronická lékárnička. Proč nezahazovat oxymetr a nevěřit chytrým váhám


Oxymetr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Elektronika proniká do všech oblastí lidského života. Zdraví není výjimkou. Doma si běžně měříme tlak nebo třeba i sledujeme krevní cukr. Vážíme se na chytrých vahách, které počítají podíl tuků v těle. Jaké přístroje jsou užitečné a jaké zbytečné?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

S příchodem pandemie nemoci covid-19 stoupla popularita domácích oxymetrů, tedy měřičů hladiny kyslíku v krvi. Před koronavirovou pandemií je používali převážně jen astmatici, případně sportovci, kteří sportovali nebo trénovali ve velkých nadmořských výškách. Virus SARS-CoV-2 dokáže negativně ovlivňovat přenos kyslíku krví, a pro rizikové pacienty tak dávalo smysl pořídit si domů oxymetr.

Pokud ho máte i vy, nemusíte se ho zbavovat: v „elektronické lékárničce“ se hodí, pokud trpíte spánkovou apnoí nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Saturaci kyslíkem je dobré občas měřit i u seniorů. Záchrannou službu kontaktujte, pokud hodnota saturace klesne pod devadesát procent.

Diabetikům v boji s jejich nemocí pomáhají domácí glukometry. Přístroje pro domácí měření hladiny glukózy v krvi nejsou tak přesné jako profesionální lékařská zařízení, pro domácí použití ale obvykle dostačují. Při výběru glukometru je podstatná certifikovaná odchylka měření, která by se měla pohybovat kolem 0,8 milimolu na litr.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...