Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Domácí elektronická lékárnička. Proč nezahazovat oxymetr a nevěřit chytrým váhám


Oxymetr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Elektronika proniká do všech oblastí lidského života. Zdraví není výjimkou. Doma si běžně měříme tlak nebo třeba i sledujeme krevní cukr. Vážíme se na chytrých vahách, které počítají podíl tuků v těle. Jaké přístroje jsou užitečné a jaké zbytečné?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

S příchodem pandemie nemoci covid-19 stoupla popularita domácích oxymetrů, tedy měřičů hladiny kyslíku v krvi. Před koronavirovou pandemií je používali převážně jen astmatici, případně sportovci, kteří sportovali nebo trénovali ve velkých nadmořských výškách. Virus SARS-CoV-2 dokáže negativně ovlivňovat přenos kyslíku krví, a pro rizikové pacienty tak dávalo smysl pořídit si domů oxymetr.

Pokud ho máte i vy, nemusíte se ho zbavovat: v „elektronické lékárničce“ se hodí, pokud trpíte spánkovou apnoí nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Saturaci kyslíkem je dobré občas měřit i u seniorů. Záchrannou službu kontaktujte, pokud hodnota saturace klesne pod devadesát procent.

Diabetikům v boji s jejich nemocí pomáhají domácí glukometry. Přístroje pro domácí měření hladiny glukózy v krvi nejsou tak přesné jako profesionální lékařská zařízení, pro domácí použití ale obvykle dostačují. Při výběru glukometru je podstatná certifikovaná odchylka měření, která by se měla pohybovat kolem 0,8 milimolu na litr.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat