Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čím blíže do baru, tím více se člověk opíjí, zjistili Finové

Alkoholik (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkoholik (ilustrační foto) | foto: ČTK

HELSINKI  Lidé bydlící blízko baru, mají údajně větší sklony se opíjet. Vyplývá to z nové studie finských vědců. Její autoři sledovali chování 55 tisíc dospělých Finů v průběhu sedmi let. Zjistili přitom, že u řady lidí, kteří se přestěhovali do blízkosti podniku podávajícího alkoholické nápoje, se zvýšil příjem alkoholu.

"Přesun bydliště do blízkosti baru je v jistém počtu případů spojen se zvýšením nebezpečné konzumace alkoholu. Přestěhování do větší vzdálenosti od baru provází naopak snížení konzumace," uvedla vedoucí výzkumu Jaana Halonenová z finského institutu pro zdraví zaměstnanců, který sídlí ve městě Kuopio.

Halonenová a její kolegové na základě svého výzkumu dospěli k názoru, že když se člověk přestěhuje o kilometr blíž k baru, pravděpodobnost, že se z něj stane silný piják, se zvýší o 17 procent. Výrazem silný piják je přitom označován muž, který vypije víc než tři decilitry destilátu týdně, či žena, jež spotřebuje přes dva decilitry pálenky za týden.

Autoři studie upozorňují, že pouhá krátká vzdálenost z místa bydliště do baru ještě nevede člověka k tomu, aby víc pil. Podle Halonenové nelze vyloučit ani to, že pijáci si záměrně vybírají místo bydliště tak, aby měli blízko do hospody. Expertka nicméně společně se svými kolegy sledovala i osoby, které se samy nepřestěhovaly, ale naopak bar se přestěhoval do jejich blízkosti. I v těchto případech dospěli autoři studie k podobným číslům.

Alkohol - ilustrační foto.

Vědci brali v úvahu rovněž další faktory, jako například životní úroveň zkoumané čtvrti. Ve Finsku totiž mají výrazně větší sklon k pití lidé s nižšími příjmy, připomněla Halonenová.

Podle Halonenové a jejích kolegů problém pití alkoholu je u každého člověka svázaný s množstvím různých faktorů, omezení otvírací doby restauračních zařízení by ale mohlo snížit opíjení místního obyvatelstva.

Otázkou zůstává, nakolik lze výsledky studie použít i u jiných zemí, protože zvyky a kulturní normy se stát od státu liší, konstatovala Halonenová.

, ,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Somálsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...