Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko je 15. na světě v počtu dárců orgánů, předstihlo vyspělé země

Zdraví

  10:16
PRAHA - Česko je 15. na světě v počtu zemřelých dárců orgánů, předstihlo i vyspělé země jako Kanada či Austrálie. Světové prvenství drží s 35,3 zesnulými dárci na milion obyvatel Španělsko, v České republice je to 17,6 dárců.
Operace střeva - ilustrační foto.

Operace střeva - ilustrační foto. foto: Shutterstock

ČTK to sdělilo Koordinační středisko transplantací. Je zapojeno do evropských dárcovských programů, díky tomu počty dárců, stejně jako počty transplantovaných v Česku rostou. I přesto počty čekajících na transplantaci rostou.

  • V České republice je sedm transplantačních center, vedle pražského IKEM a centra ve Fakultní nemocnici Motol jsou centra v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Hradci Králové.
Operace (ilustrační foto).

V České republice se transplantují ledviny, srdce, plíce, játra a slinivka břišní, včetně Langerhansových ostrůvků. Za prvních deset měsíců letošního roku eviduje Koordinační středisko transplantací 183 zesnulých a 64 žijících dárců. Transplantováno bylo 358 ledvin, 106 jater a 54 srdcí.

Na nový orgán loni v České republice čekalo 964 pacientů, letos za deset měsíců 1010. Loni Koordinační středisko transplantací evidovalo 71 žijících a 216 zesnulých dárců, z nich 135 mužů a 81 žen. Oproti roku 2011 je to nárůst téměř o 17 procent u zesnulých dárců a podle dosavadního vývoje se dá předpokládat, že letos budou loňská čísla dárců překonána. Zatím jich za deset měsíců roku je 64 žijících a 183 zesnulých. Loni oproti roku předchozímu stouply počty žijících dárců téměř o 80 procent.

Nejčastěji se v České republice transplantují ledviny od mrtvých dárců, loni to bylo 338 operací, letos za deset měsíců 294. Počty transplantací ledvin od žijících dárců jsou zatím minimální, letos jich bylo 64, z nich 49 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Transplantace srdce byla letos jen v pražském IKEM a v Brně.

Autoři: ,