Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cyklistika je nejvhodnější sport pro obézní lidi

Cyklisté - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Hlavní výhodou tohoto sportu je, že je vhodný pro všechny věkové kategorie a může se provozovat až do pozdního věku, vysvětluje Marie Kubešová z Ústavu preventivního a sportovního lékařství.

"Dá se říct, že je to zdravý sport i pro lidi s artrózou, dokonce se doporučuje jako rehabilitace. Pro klouby je pozitivní, že nejsou zatěžovány vahou," vysvětlila Kubešová. Pro lidi s nadváhou je podle ní ježdění na kole vhodnější než třeba běh nebo aerobik.

Vhodné je třeba také cvičení ve vodě, ale co se týče plavání, naprostá většina lidí neplave správným stylem, zatěžují pak krční páteř, vysvětlila.

Starší lidé, pokud si nejsou jistí svým zdravotním stavem, by si měli nechat lékařem vyšetřit srdečně-cévní systém. Dost často si i zcela netrénovaní lidé naplánují celodenní zátěž nebo dokonce cyklistický zájezd.

Měli by mít pod kontrolou, jestli nemají vysoký krevní tlak, upozornila.

Co se týče prevence úrazů, v každém případě doporučuje přilbu, nejen dětem. Podceňovat by se neměly rukavice ani brýle. Nejen kvůli zánětu spojivek.

Při velké rychlosti jízdy může oko poškodit třeba kamínek. Je důležité hodně pít, zejména u dětí, shrnula.

"Cyklistika je určitě sport nádherný. Velice pozitivně působí na prokrvení, dýchání, zvyšování výkonnosti," řekl královéhradecký neurolog Miroslav Havrda, odborník na rehabilitaci pohybového aparátu. "Člověk se podívá do krásných míst, relativně daleko a s relativně malým úsilím," uvedl.

"Obrovským pozitivem cyklistiky jsou ty endorfiny, ta radost, že člověk vyjede na kole kopec i ve vyšším věku," řekl. Nevýhodu je podle něj velký provoz na českých silnicích z důvodu chybějící dálniční sítě a bezohlednost řidičů.

Také podle šéfredaktora časopisu Velo Rudolfa Hronzy podmínky v tuzemsku přejí spíše rekreační cyklistice. Hustá síť turistických stezek podle něj čítá více než 40.000 kilometrů. "Je to rozdíl v porovnání s mnoha nejen evropskými zeměmi, kde je pohyb cyklistů výrazně omezen," uvedl.

V ostrém kontrastu s tím jsou podle něj podmínky pro využití kola coby ekologického přepravního prostředku ve městech a jejich okolí. "Chybí stezky či pruhy vyhrazené cyklistům, které zajišťují bezpečnou jízdu.

Porovnání s vyspělými státy je smutné. Situace se pomalu zlepšuje, je to ale běh na dlouhou trať," míní.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...