Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dámy, pozor na výběr bot. Chodidla procvičujte

Zdraví

  7:00
PRAHA - Vysoké podpatky, ale také zdánlivě pohodlné balerínky, mohou způsobit dámské noze velké problémy. Zmírnit působení nevhodného obutí mohou podle znalců do jisté míry speciální cviky.
Výběr bot - ilustrační foto

Výběr bot - ilustrační foto foto: Shutterstock

Dbát se musí na správné držení těla a připravit by se na extrémní zátěž měly svaly, chodidla i prsty. Obuv je však třeba vybírat s rozvahou a s přihlédnutím k dispozicím lidského těla.

"Vysoké podpatky znamenají přetížení nohy a posun těžiště člověka dopředu. Prohlubuje se bederní lordóza, neboli zakřivení páteře," řekl podiatr Miroslav Havrda, viceprezident České podiatrické společnosti, která se zabývá studiem nohy. Podle něj posilování svalů může noze mírně pomoci.

Obuv vybírejte podle stavby nohy
Velké naděje by však do nácviku chůze na podpatcích ženy vkládat neměly. "Při chůzi na vysokých podpatcích by se měly protahovat achillovky a lýtkové svaly, aby to na nich nezanechalo velké škody," uvedl.

Odborníci zdůrazňují, že je obuv třeba vybírat podle stavby a

Letos letí baleríny

Podle agentury AP móda letošního léta preferuje spíše boty bez podpatku. Baleríny, sandály či obuv s otevřenou špičkou nahrazují střevíce na podpatcích dokonce při slavnostních příležitostech. Pro ladnou linii nohy postačí podle tvůrců módních trendů i nízký podpatek. Několik variant navrhla například značka Jimmy Choo malajsijského návrháře, která je synonymem pro jehlové podpatky.

dispozice nohy. "Záleží na designu nohy a na tom, jak je pevná a stabilní," uvedl Havrda. Důležitá je mobilita, kloubní hybnost i nožní klenba, vysvětlil.

Nestřídat!
Největší chybou je podle Havrdy módní střídání jehlových podpatků a balerín. "Ženy by se měly vyhýbat šoku, kdy z vysokých podpatků sestoupí na plochou zem. Pokud chtějí nosit podpatky, pak by neměly celý den chodit v balerínkách. Zadělávají si na velké problémy," varuje podiatr. Náhlé střídání výšky obuvi podle něj působí zánět Achyllovy šlachy. "Je to jakoby hned po ležení člověk začal běhat. Noha není k tomu uzpůsobena a nezvládne to," tvrdí.

Připustil, že nošení vysokých podpatků není jen módní trend, ale také mnohdy povinnost. Stěží se podobné zátěží vyhnou modelky nebo kabaretní umělkyně. Elegantní vzhled ale chtějí zvednutím nohy zvýraznit také manažerky, podnikatelky či političky. "Pro krásný vzhled se například v Číně ženám deformovalo chodidlo. Také baletky chodí po špičkách," vyjmenoval podiatr extrémní praktiky.

Jaké jsou vhodné cviky?
Podle Lukiny Větrovcové z jedné obuvnické firmy musí žena při nošení vysokých podpatků hlídat celkový postoj a držení těla. "Vyrovnejte se v ramenou jako byste spolkla pravítko a zasaďte lopatky dolů. Odlehčíte tak pánev i nohy," doporučuje. Podle ní se vyplatí propínat prsty u nohou a váhu postupně přenášet ze špiček na bříška chodidel a teprve potom na paty.

"Kružte kotníky, cvičte s prsty, střídavě je pokrčujte a natahujte nebo se je snažte roztáhnout co nejvíce od sebe. Posilujte i zádové svalstvo," radí zájemkyním o chůzi na jehlových podpatcích.

Podle Havrdy si ovšem jen některé ženy mohou vysoké podpatky dovolit. "Když má žena nohu svislou, vysokou, pevnou, stabilní, může nosit podpatek i vyšší než čtyři centimetry," míní odborník. Pro nohu, která má vysoký nárt a je vysoce klenutá, je prý dokonce škodlivější bota s plochou podrážkou, tedy mokasíny, balerínky nebo žabky, než obuv s mírným podpatkem do 4,5 centimetru. Žena s nohou nízkou a robustní ovšem těžko snáší i mírný podpatek, upozornil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!