19. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Delší spánek během dne může být prvním varováním před cukrovkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Denní spánek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Denní spánek (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MNICHOV Zdřímnutí více jak hodinu denně může být varovným signálem před cukrovkou druhého typu. Varování přinesla japonská studie. Britští experti tvrdí, že lidé dlouhodobě nemocní a ti, kterým zatím nebyla identifikována cukrovka, se často cítí ospale během dne. Na druhou stranu ale říkají, že zde není žádný důkaz, že delší denní spánek může zvyšovat riziko cukrovky, uvedl deník BBC News.

Vědci z Univerzity v Tokiu provedli podrobnější výzkum, který prezentovali na konferenci Evropské asociace pro výzkum cukrovky v Mnichově. Výsledek výzkumu ukázal, že existuje spojení mezi denním spánkem, trvajícím déle jak hodinu, a zvyšujícím se rizikem výskytu cukrovky druhého typu. Delší denní spánek porovnali se spánkem kratším jak čtyřicet minut a dospěli k závěru, že kratší zdřímnutí během dne nemá žádný vliv na cukrovku.

Experti tvrdí, že delší zdřímnutí během dne může také způsobovat nespavost v nočních hodinách. Porucha spánku může také později způsobit infarkt, mrtvici, kardiovaskulární nebo metabolické problémy, které v sobě zahrnuje cukrovka druhého typu.

Nedostatek spánku spojený s prací nebo častým společenským životem, může obecně zvýšit chuť k jídlu, které pak pochopitelně zvyšuje riziko cukrovky. Také je ale možné, že lidé se sníženou imunitou nebo v raných stádiích cukrovky jsou náchylnější ke spánku během dne. Naopak kratší zdřímnutí přispívá k větší bdělosti a motorickým dovednostem.

Podle Naveeda Sattara, profesora z Univerzity v Glasgow, existuje v současnosti řada důkazů o vztahu mezi poruchami spánku a cukrovkou: „Je zřejmé, že rizikové faktory přispívající k cukrovce jsou způsobeny delším zdřímnutím. Dlouhodobý spánek během dne může být prvním varováním před cukrovkou.“

Doktor Benjmanin Cairns, zabývající se výzkumem rakoviny, je ale poněkud zdrženlivý k výsledkům výzkumu: „Je obecně nemožné vytvořit závěr z jediné vědecké studie, jelikož vylučuje alternativní vysvětlení.“

  • 0Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.