Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Delší spánek během dne může být prvním varováním před cukrovkou

Zdraví

  7:00
MNICHOV - Zdřímnutí více jak hodinu denně může být varovným signálem před cukrovkou druhého typu. Varování přinesla japonská studie. Britští experti tvrdí, že lidé dlouhodobě nemocní a ti, kterým zatím nebyla identifikována cukrovka, se často cítí ospale během dne. Na druhou stranu ale říkají, že zde není žádný důkaz, že delší denní spánek může zvyšovat riziko cukrovky, uvedl deník BBC News.

Denní spánek (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vědci z Univerzity v Tokiu provedli podrobnější výzkum, který prezentovali na konferenci Evropské asociace pro výzkum cukrovky v Mnichově. Výsledek výzkumu ukázal, že existuje spojení mezi denním spánkem, trvajícím déle jak hodinu, a zvyšujícím se rizikem výskytu cukrovky druhého typu. Delší denní spánek porovnali se spánkem kratším jak čtyřicet minut a dospěli k závěru, že kratší zdřímnutí během dne nemá žádný vliv na cukrovku.

Experti tvrdí, že delší zdřímnutí během dne může také způsobovat nespavost v nočních hodinách. Porucha spánku může také později způsobit infarkt, mrtvici, kardiovaskulární nebo metabolické problémy, které v sobě zahrnuje cukrovka druhého typu.

Nedostatek spánku spojený s prací nebo častým společenským životem, může obecně zvýšit chuť k jídlu, které pak pochopitelně zvyšuje riziko cukrovky. Také je ale možné, že lidé se sníženou imunitou nebo v raných stádiích cukrovky jsou náchylnější ke spánku během dne. Naopak kratší zdřímnutí přispívá k větší bdělosti a motorickým dovednostem.

Podle Naveeda Sattara, profesora z Univerzity v Glasgow, existuje v současnosti řada důkazů o vztahu mezi poruchami spánku a cukrovkou: „Je zřejmé, že rizikové faktory přispívající k cukrovce jsou způsobeny delším zdřímnutím. Dlouhodobý spánek během dne může být prvním varováním před cukrovkou.“

Doktor Benjmanin Cairns, zabývající se výzkumem rakoviny, je ale poněkud zdrženlivý k výsledkům výzkumu: „Je obecně nemožné vytvořit závěr z jediné vědecké studie, jelikož vylučuje alternativní vysvětlení.“

Autor: