Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Den ledvin upozorní na souvislost obezity s nemocemi ledvin

Nemocné ledviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocné ledviny | foto: Shutterstock

Na souvislost obezity s onemocněním ledvin chce upozornit dnešní Světový den ledvin. Obezita je totiž spojena s častějším výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku a ledvinových kamenů, tedy onemocněními, která přímo souvisejí s poškozením ledvin. Diabetikům podle odborníků hrozí chronické selhání ledvin dvacetkrát častěji než běžné populaci. Poruchy ledvin postihnou až 30 procent diabetiků.

„Bohužel nadváha je pro nefrologické pacienty velmi častá, zhruba dvě třetiny našich pacientů mají nadváhu,“ řekl ČTK přednosta Kliniky nefrologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ondřej Viklický. Velmi závažnou obezitu má podle něj asi 450 pacientů, kteří se léčí v IKEM, z toho 200 pacientů jsou lidé po transplantaci ledvin. Ani pro transplantaci se totiž podle přednosty nedaří některé pacienty přimět k tomu, aby změnili svůj životní styl.

Náklady na léčbu pacientů s onemocněním ledvin se ročně pohybují v řádech miliard korun. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu klientů, evidovala v roce 2015 přes 75.000 pojištěnců s chronickým selháním ledvin a zhruba 8780 pojištěnců odkázaných na dialýzu. Náklady na jejich léčbu dosáhly asi osmi miliard korun. Druhá největší pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, registrovala ve stejném roce 1190 pacientů na dialýze a náklady na jejich léčby ve výši 475 milionů korun. Podle mluvčí pojišťovny Hany Kadečkové náklady na péči o pacienty se závažným onemocněním ledvin každoročně stoupají.

Každý desátý..

Nějakou formou onemocnění ledvin trpí každý desátý člověk. Podle Viklického se selhání ledvin často odhalí až ve chvíli, kdy ledviny není možné zachránit. Pacient je pak odkázán na dialýzu či transplantaci ledvin. Lékaři si slibují zlepšení od loňské novinky, podle které mají rizikoví pacienti nad 50 let možnost nechat si jednou za čtyři roky vyšetřit funkci ledvin. Týká se to pacientů, kteří mají cukrovku, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění. Vyšetření zahrnuje odběr krve a rozbor moči.

Dnes mohou také lidé využít bezplatných vyšetření, která nabízejí některá dialyzační střediska. Jejich seznam naleznou na internetové stránce www.svetovydenledvin.cz.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.