Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U dětí 'ze zkumavky' hrozí větší riziko vrozených vad

Zdraví

  8:26
PAŘÍŽ - Dětem počatým pomocí umělého oplodnění hrozí více než ostatním, že při narození budou trpět vrozenou vadou. Riziko se zvyšuje z 5,8 procenta u přirozeně počatých dětí až na 9,9 procenta u dětí "ze zkumavky".
Spící miminko. (Ilustrační foto.)

Spící miminko. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Upřesnil to Michael Davies z Robinsonova ústavu. U porodů, které vycházejí z některé techniky umělého oplodnění, je výrazně vyšší počet tělesných deformací u miminek. S odvoláním na novou studii australských vědců to uvedla agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci z ústavu Adelaidské univerzity při výzkumu sledovali 6163 umělých početí z celkových 308 974 těhotenstvích v době mezi lednem 1986 a prosincem 2002 ve státě Jižní Austrálie.

"V klinikách se často nemluví o podezření na narození nenormálního dítěte.Tato studie zdůrazňuje důležitost o tom mluvit mezi pacienty a lékaři. Musejí hovořit o tomto riziku ve chvíli, kdy se vybírá léčba," zdůraznil Davies.

Ve světě se ročně narodí více než 3,7 milionu dětí, které byly počaty za lékařské pomoci. V Česku fungují tři desítky center asistované reprodukce. Zájem o ně odráží skutečnost, že v Česku přibývá neplodných párů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mezi důvody patří třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Od 1. dubna začal v ČR platit zákon, podle něhož je umělé oplodnění možné do 49 let, přičemž zdravotní pojištění je hradí jen do 39 let.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat