5. května 2012 8:26 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

U dětí 'ze zkumavky' hrozí větší riziko vrozených vad

Spící miminko. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spící miminko. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Dětem počatým pomocí umělého oplodnění hrozí více než ostatním, že při narození budou trpět vrozenou vadou. Riziko se zvyšuje z 5,8 procenta u přirozeně počatých dětí až na 9,9 procenta u dětí "ze zkumavky".

Upřesnil to Michael Davies z Robinsonova ústavu. U porodů, které vycházejí z některé techniky umělého oplodnění, je výrazně vyšší počet tělesných deformací u miminek. S odvoláním na novou studii australských vědců to uvedla agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci z ústavu Adelaidské univerzity při výzkumu sledovali 6163 umělých početí z celkových 308 974 těhotenstvích v době mezi lednem 1986 a prosincem 2002 ve státě Jižní Austrálie.

"V klinikách se často nemluví o podezření na narození nenormálního dítěte.Tato studie zdůrazňuje důležitost o tom mluvit mezi pacienty a lékaři. Musejí hovořit o tomto riziku ve chvíli, kdy se vybírá léčba," zdůraznil Davies.

Ve světě se ročně narodí více než 3,7 milionu dětí, které byly počaty za lékařské pomoci. V Česku fungují tři desítky center asistované reprodukce. Zájem o ně odráží skutečnost, že v Česku přibývá neplodných párů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMSMezi důvody patří třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Od 1. dubna začal v ČR platit zákon, podle něhož je umělé oplodnění možné do 49 let, přičemž zdravotní pojištění je hradí jen do 39 let.

ČTK, Lidovky.cz