Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

U dětí 'ze zkumavky' hrozí větší riziko vrozených vad

Spící miminko. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spící miminko. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Dětem počatým pomocí umělého oplodnění hrozí více než ostatním, že při narození budou trpět vrozenou vadou. Riziko se zvyšuje z 5,8 procenta u přirozeně počatých dětí až na 9,9 procenta u dětí "ze zkumavky".

Upřesnil to Michael Davies z Robinsonova ústavu. U porodů, které vycházejí z některé techniky umělého oplodnění, je výrazně vyšší počet tělesných deformací u miminek. S odvoláním na novou studii australských vědců to uvedla agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:


Vědci z ústavu Adelaidské univerzity při výzkumu sledovali 6163 umělých početí z celkových 308 974 těhotenstvích v době mezi lednem 1986 a prosincem 2002 ve státě Jižní Austrálie.

"V klinikách se často nemluví o podezření na narození nenormálního dítěte.Tato studie zdůrazňuje důležitost o tom mluvit mezi pacienty a lékaři. Musejí hovořit o tomto riziku ve chvíli, kdy se vybírá léčba," zdůraznil Davies.

Ve světě se ročně narodí více než 3,7 milionu dětí, které byly počaty za lékařské pomoci. V Česku fungují tři desítky center asistované reprodukce. Zájem o ně odráží skutečnost, že v Česku přibývá neplodných párů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMSMezi důvody patří třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Od 1. dubna začal v ČR platit zákon, podle něhož je umělé oplodnění možné do 49 let, přičemž zdravotní pojištění je hradí jen do 39 let.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.