Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Dieta u epileptiků prý sníží počet záchvatů

Jídlo - ilustrační foto.

Jídlo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidé s epilepsií, kteří dodržují speciální dietu, mají výrazně nižší počet záchvatů. Ve stravě mají hodně tuku, málo cukru a potřebné množství bílkovin.
  7:00

"Po třech měsících diety u více než poloviny nemocných klesl počet epileptických záchvatů nejméně o polovinu. Téměř u třetiny byl efekt natolik výrazný, že množství záchvatů kleslo o 90 procent a více," řekla lékařka oddělení dětské neurologie Thomayerovy nemocnice Klára Brožová.

Zájem o takzvanou ketogenní dietu stoupá podle primáře oddělení dětské neurologie Jana Hadače hlavně v posledních letech. Ve dvacátých letech 20. století byla doporučována jako alternativní postup. V současnosti je u některých typů epilepsie doporučována už po selhání dvou nebo tří antiepileptik.

Epilepsie:

Epilepsie je chronické neurologické onemocnění, které se projevuje záchvaty. Epilepsií je více druhů, některé jsou geneticky podmíněné, jiné vznikají po poranění mozku, mozkové mrtvici či nádorovém onemocnění mozku. Epilepsie se může objevit v každém věku, nejčastěji u dětí a seniorů. Ovlivňuje zdraví, možnost vzdělání a zaměstnání, soběstačnost i vztahy. V Evropě žije s epilepsií šest miliónů lidí, v Česku asi 70 tisíc.

Před zahájením diety je pacient, v případě dětí jeho rodiče, poučen o tom, jak má být dieta zahájena a vedena a jaká jsou rizika. Pacient projde podrobným interním a neurologickým vyšetřením. "Ketogenní dieta je sestavena individuálně pro každého pacienta. Jsou zohledněny základní nutriční požadavky organismu," zdůraznila Brožová.

Například pro pětiletého chlapce s váhou 19 kilogramů vypadá dietní jídelníček tak, že k snídani dostane jogurt s ovocem a kokosem, ke svačině jablko se smetanou, k obědu kuřecí vývar se zavářkou, k odpolední svačině rajčata se smetanovým sýrem a k večeři ořechové pusinky se smetanovým koktejlem. K tomu musí dostávat vitamíny, minerály a stopové prvky.

Další informace na webech občanského sdružení EpiStop www.epistop.cz a České ligy proti epilepsii www.clpe.cz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!