Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dieta u epileptiků prý sníží počet záchvatů

Jídlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídlo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Lidé s epilepsií, kteří dodržují speciální dietu, mají výrazně nižší počet záchvatů. Ve stravě mají hodně tuku, málo cukru a potřebné množství bílkovin.

"Po třech měsících diety u více než poloviny nemocných klesl počet epileptických záchvatů nejméně o polovinu. Téměř u třetiny byl efekt natolik výrazný, že množství záchvatů kleslo o 90 procent a více," řekla lékařka oddělení dětské neurologie Thomayerovy nemocnice Klára Brožová.

Zájem o takzvanou ketogenní dietu stoupá podle primáře oddělení dětské neurologie Jana Hadače hlavně v posledních letech. Ve dvacátých letech 20. století byla doporučována jako alternativní postup. V současnosti je u některých typů epilepsie doporučována už po selhání dvou nebo tří antiepileptik.

Epilepsie:

Epilepsie je chronické neurologické onemocnění, které se projevuje záchvaty. Epilepsií je více druhů, některé jsou geneticky podmíněné, jiné vznikají po poranění mozku, mozkové mrtvici či nádorovém onemocnění mozku. Epilepsie se může objevit v každém věku, nejčastěji u dětí a seniorů. Ovlivňuje zdraví, možnost vzdělání a zaměstnání, soběstačnost i vztahy. V Evropě žije s epilepsií šest miliónů lidí, v Česku asi 70 tisíc.

Před zahájením diety je pacient, v případě dětí jeho rodiče, poučen o tom, jak má být dieta zahájena a vedena a jaká jsou rizika. Pacient projde podrobným interním a neurologickým vyšetřením. "Ketogenní dieta je sestavena individuálně pro každého pacienta. Jsou zohledněny základní nutriční požadavky organismu," zdůraznila Brožová.

Například pro pětiletého chlapce s váhou 19 kilogramů vypadá dietní jídelníček tak, že k snídani dostane jogurt s ovocem a kokosem, ke svačině jablko se smetanou, k obědu kuřecí vývar se zavářkou, k odpolední svačině rajčata se smetanovým sýrem a k večeři ořechové pusinky se smetanovým koktejlem. K tomu musí dostávat vitamíny, minerály a stopové prvky.

Další informace na webech občanského sdružení EpiStop www.epistop.cz a České ligy proti epilepsii www.clpe.cz.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?