Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Dnes je den melanomu. Nechte si bezplatně prohlédnout znaménka

Zdraví

  7:00
PRAHA - Na rizika rakoviny kůže má upozornit 13. Mezinárodní den melanomu, který proběhne v pondělí 13. května. V rámci akce si mohou zájemci nechat bezplatně prohlédnout mateřská znaménka ve vybraných dermatologických ordinacích. Maligní melanom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, který je ale zároveň nejsnáze odhalitelný

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

V České republice na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob. Jeho výskyt se zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je poté pozorován u žen ve věku od 10 do 29 let. Celkově bylo za 12 ročníků této akce v České republice vyšetřeno více než 54 tisíc lidí.

Příklad melanomu.

Včasné odhalení melanomu je pro další léčbu klíčové. Čím déle je nádor v kůži, tím více času má k tomu, aby v ní založil dceřiná ložiska. Předejít rozšíření lze právě prevencí, případně včasným odstraněním. V Praze můžete navštívit jednu ze 30 dermatologických ordinací zapojených do Mezinárodního dne melanomu. Kompletní seznam pro celou Českou republiku naleznete ZDE.

Rozvoj melanomu souvisí se spálením od slunce

 "Do našich dvou ordinací chodilo každoročně kolem 150 lidí. Letos jsme akci posunuli o týden dopředu a přišlo 151 osob. 26 lidem jsme doporučili vyjmutí znaménka pro jejich rizikovost. Narozdíl od loňského roku, kdy byl diagnostikován jeden případ melanomu, letos melanom nalezen nebyl, " řekla tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

Co je maligní melanom?

Maligní melanom je nádor, který vniká z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření.

"Prevencí je minimálně se opalovat nebo nechodit na slunce od 11 do 15 hodin. Pokud je to nutné, doporučujeme používat krémy s vyšším UV filtrem. To znamená kolem 30. Důležitá je také zásada třech K - klobouk, krém a košile, aby lidi byli kryti. Děti by v této inkriminované době na slunce vůbec neměly chodit. Kůže si totiž vše pamatuje. Když se několikrát v dětství spálíte, můžete mít v dospělosti velké problémy. Škodlivé jsou také účinky solárií, s jejichž návštěvou se riziko melanomu zvyšuje," doplnila k prevenci Joukalová.

Prohlédnout mateřská znaménka si zájemci mohou nechat také v rámci akce Stan proti melanomu, která pokračuje 13. května v Ostravském Avion Shopping Parku a 15. května v planetáriu a sol. laboratoři v Hradci Králové. Více o této akci čtěte ZDE.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk 60 m2
Pronájem bytu 2+kk 60 m2

náměstí Jana Pavla II., Hradec Králové
16 500 Kč/měsíc