Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Melanomy mají stále mladší lidé

Zdraví

  16:31
Zatímco dříve se melanomy vyskytovaly jen u starších lidí, dnes se běžně objevují i u třicetiletých. Nebezpečné přitom není jen spálení.

Opalování foto: archivLidové noviny

Podle nové studie, kterou provedli lékaři ze Stanfordovy univerzity, každoročně narůstá počet Američanů se zhoubným melanomem o 3,1 procenta.

„Podobný nárůst bychom mohli zaznamenat i u nás,“ říká profesorka Jana Hercogová, předsedkyně České akademie dermatovenerologie a přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Fototypy

I – světlá pleť, pihy, zrzavé vlasy, světlé oči. Pokožka se nikdy neopálí, jen zčervená. Přirozená ochrana kůže trvá 5 až 10 minut. 

II – světlé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči, pihy zřídka, kůže nejprve zčervená, poté zhnědne. Přirozená ochrana kůže trvá 10 až 20 minut.

III – pleť světle hnědá bez pih, tmavě hnědé vlasy, šedé nebo hnědé oči. Kůže zčervená jen minimálně, rychle zhnědne. Přirozená ochrana kůže trvá 20 až 30 minut.

IV – hnědá, olivová pleť, tmavě hnědé vlasy, tmavé oči. Kůže se opaluje rovnou do hněda. Přirozená ochrana pleti trvá 40 minut.


Každoročně u nás lékaři zjistí melanom asi u 1500 pacientů. Přibližně pětina zemře. „Nejvíce přibývá melanomů u mužů nad 50 let. V minulých letech byla ve skupině pacientů s melanomem čtvrtina lidí mladších 40 let,“ informuje profesor Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti a přednosta dermatovenerologické kliniky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Oproti minulým letům lékaři objevují výjimečně melanomy i u žen ve věku mezi 10 až 25 lety. Ačkoli nejvíce nádorů zjišťují u pacientů okolo 54 let, vysoký nárůst zaznamenávají nově ve skupině osob ve věku 25 až 35 let. Velmi ohrožení jsou také pacienti užívající léky na snížení imunity.

Častěji se kožní nádory vyskytují u světlých lidí s fototypem č. I a II (vysvětlení fototypů najdete v rámečku v obrázku). Asi v 10 až 15 procentech případů jsou geneticky podmíněné. Jejich výskyt ovlivňují i léky, které zcitliví kůži vůči ultrafialovému záření – například tetracyklinová či sulfonamidová antibiotika, některé léky na snížení krevního tlaku, diuretika a některá psychofarmaka.

Počítač dělá občas chyby. Důležitý je pohled dermatologa
Melanom je přitom nejsnáze detekovatelným nádorem. Přibývá těch, kteří se chodí radit s lékaři. Lidé mají například stále větší zájem o vyšetření digitálním dermatoskopem. To je také případ Lenky Vyhnálkové z Kladna: „Pan doktor ukázal na obrazovku a řekl, že počítač vyhodnotil nález jako nezhoubný. Přiznal se ale, že je chirurg a znaménkům nerozumí. Prý se mohu spolehnout jen na počítač,“ říká paní Lenka s tím, že za konzultaci jí však účtoval 500 korun. Dalších 400 korun zaplatila za naskenování znaménka.

„S digitálním dermatoskopem musí pracovat lidé, kteří mají s diagnostikou kožních nádorů zkušenost. Ačkoli je dermatoskop úžasná věc, nelze se vždy na něj zcela spolehnout. Hodí se ke specifickým diagnózám a je dobré ho použít, pokud není jistota u plochého útvaru. Pokud je ale úvar vyvýšený, může nesprávně nezhoubný diagnostikovat jako melanom,“ upozorňuje profesorka Hercogová.

Dodává, že vyšetření digitálním dermatoskopem u nich pacienty nic nestojí. O tom, zda je třeba znaménko naskenovat, ale rozhoduje lékař.

Lidé také žijí mylně v představě, že zhoubné nádory obsahují pigment. Kromě melanomu se ale velmi často vyskytují i nepigmentové nádory, nejčastěji takzvaný spionaliom a bazaliom. „Odhaduje se, že se vyskytují stonásobně více než melanomy,“ říká profesor Arenberger.

Karcinom ze solária
A jak zhoubný nádor poznáte? Varovat by vás mělo, když znaménko, které dosud bylo ploché, roste do výšky. Dalším příznakem je změna barvy znaménka – ty s melanomem bývají tmavě hnědá až černá nebo mají nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny. Pozornost věnujte také znaménku, které má asymetrický tvar, svědí, krvácí nebo není ostře a pravidelně ohraničeno. Uniknout vaší pozornosti by nemělo ani pigmentové znaménko o průměru větším než 5 mm.

Nezapomínejte, že maligní melanom se může objevit i pod nehtem. „Tato forma je velice vzácná, přesto ji nesmíme podceňovat, jelikož pacienti s podnehtovým maligním melanomem mají velice špatnou prognózu,“ varuje profesor Arenberger. Každé změny včetně nepigmentových kožních výrůstků či plošek proto raději konzultujte s lékařem.

Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že když se na slunci nespálí, riziko rakoviny kůže nezvyšují. Není to pravda. „Ultrafialové záření v jakékoliv formě kůži poškozuje,“ upozorňuje Arenberger. Vznik karcinomů podporují i solária. K vytvoření nepigmentovaných nádorů stačí opakované působení ultrafialového záření bez spálení. Pro vznik melanomu je největším rizikem spálení do puchýřů, zejména v dětském věku.

Lidé často také zastávají mylně názor, že po použití přípravku s UV faktorem jim nic nehrozí. Není to pravda.

Zdravě opalovat se nedá. Opalovací krémy však dokážou riziko vzniku nádoru významně snížit. „Doporučuje se, aby lidé při běžném přecházení během dne používali faktor 15, světlejší typy vyšší. Patnáctka není ale dostatečná při pobytu u vody. Rizikové osoby by měly volit faktor 50+. Faktor přitom znamená, kolik záření se navzdory jeho účinkům do kůže dostane. Například padesátka propouští jednu padesátinu, tedy 2 procenta záření. Bývalá stovka (dnes se má podle evropského doporučení používat označení maximálně 50+) propouští jednu setinu,“ vysvětluje profesor Arenberger. Krémy by se ale měly nanášet pravidelně po dvou hodinách – a po vykoupání se určitě natřete znovu. Spoléhat na inzerovanou nesmyvatelnost se nevyplácí.

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat