Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokážete všechno, říká žákům 92letá jogínka. A ve volnu tančí tango

Zdraví

  15:53
NEW YORK - Neexistuje nic, co byste nedokázali, opakuje Tao Porchonová-Lynchová svým žákům. Ve studiu Strala vyučuje jógu a je jí 92 let. Pro ty, kdo jí nevěří, vyvěsí své tělo v pozici páva odporující zemské přitažlivosti.

Dvaadevádesátiletá jogínka Tao Porchonová-Lynchová. foto: www.youtube.comReprofoto

"Od úrazu zápěstí jsem to zatím nedělala, až tady. V józe mne každé vdechnutí vrací na správnou cestu," říká žena, která se věnuje tomuto cvičení už 70 let. Setkala se přitom s Mahátmou Gándhím, předváděla módu v Paříži, vystupovala na jevištích v Londýně a hrála i pro studio MGM v Hollywoodu. Když byla za druhé světové války ve francouzském odboji, překonávala strach díky jogínském dýchání.

K otázce na svá četná životní dobrodružství říká: "Nebyla jsem si jich vědoma. Byl to prostý běh života. Buď se tou cestou vydáte, nebo se plácáte v blátě."

Porchonová-Lynchová se narodila v indickém svazovém státě Puttuččéri a jógu se učila u legend tohoto umění Indry Deviho a B.K.S. Ijengara. Poprvé si jógou začala vydělávat, když jí bylo 50 let. V USA ji tehdy zaměstnal guru aktivního životního stylu Jack LaLane. V roce 1982 pak založila westchesterské studio jógy. Je jeho ředitelkou, jógu vyučuje 20 hodin týdně a připravila už 300 instruktorů. K jejím obdivovatelkám se řadí herečka Jane Fondová a mnoho příslušníků mladé jogínské generace.

Předstupuje před ně se stále atraktivní postavou, a pokud neupravuje žákům pozice, vypráví příběhy ze svého života učitelky jógy. Když vysvětluje vliv čaker, což jsou podle jogínů energetická centra v lidském těle, vzpomíná na hudebníka Dukea Ellingtona: "Duke mi při tom cvičení říkal, že se dívá na západ slunce a všechny barvy se slévají v temný purpur. Neříkám vám to, abych se chlubila, ale proto, že je to tak." Podle majitelky studia Strala Tary Stilesové je Porchonová-Lynchová žijícím důkazem toho, že jóga opravdu funguje. Pro Porchonovou-Lynchovou jsou největší inspirací lidé, kteří při pohledu na nějakou pozici vylučují, že by ji dokázali zaujmout. "Když pak zjistí, že to není pravda, rozhostí se jim ve tváři blažený úsměv," vysvětluje.

Když právě necvičí jógu, věnuje se své další vášni, společenskému tanci.

Podrobila se výměně kyčelního kloubu, ale to jí nebrání účastnit se tanečních akcí. Jejímu nedávnému partnerovi v tangu bylo 22 let a tomu v čača dvacet devět. "Tanec, to je pokračování jógy, stejně jako hudba. Hudba, jóga a tanec vycházejí z vašeho nitra," říká.

Porchonová-Lynchová pracuje na svém životopisu, dokončuje dokument o józe a tanci, který ji nedávno přivedl k přeletu nad Himálájem. "Tak čisté hory. Jóga nám dopomáhá k životu, při němž můžeme shlížet na zem z oblak, a nikoli naopak. Říkám tomu tanec života," vysvětluje žena, které nahánějí strach jedině lidé, kteří telefonují za volanty svých aut.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat