Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dokážete všechno, říká žákům 92letá jogínka. A ve volnu tančí tango

Dvaadevádesátiletá jogínka Tao Porchonová-Lynchová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvaadevádesátiletá jogínka Tao Porchonová-Lynchová. | foto: www.youtube.comReprofoto

NEW YORK Neexistuje nic, co byste nedokázali, opakuje Tao Porchonová-Lynchová svým žákům. Ve studiu Strala vyučuje jógu a je jí 92 let. Pro ty, kdo jí nevěří, vyvěsí své tělo v pozici páva odporující zemské přitažlivosti.

"Od úrazu zápěstí jsem to zatím nedělala, až tady. V józe mne každé vdechnutí vrací na správnou cestu," říká žena, která se věnuje tomuto cvičení už 70 let. Setkala se přitom s Mahátmou Gándhím, předváděla módu v Paříži, vystupovala na jevištích v Londýně a hrála i pro studio MGM v Hollywoodu. Když byla za druhé světové války ve francouzském odboji, překonávala strach díky jogínském dýchání.

K otázce na svá četná životní dobrodružství říká: "Nebyla jsem si jich vědoma. Byl to prostý běh života. Buď se tou cestou vydáte, nebo se plácáte v blátě."

Porchonová-Lynchová se narodila v indickém svazovém státě Puttuččéri a jógu se učila u legend tohoto umění Indry Deviho a B.K.S. Ijengara. Poprvé si jógou začala vydělávat, když jí bylo 50 let. V USA ji tehdy zaměstnal guru aktivního životního stylu Jack LaLane. V roce 1982 pak založila westchesterské studio jógy. Je jeho ředitelkou, jógu vyučuje 20 hodin týdně a připravila už 300 instruktorů. K jejím obdivovatelkám se řadí herečka Jane Fondová a mnoho příslušníků mladé jogínské generace.

Předstupuje před ně se stále atraktivní postavou, a pokud neupravuje žákům pozice, vypráví příběhy ze svého života učitelky jógy. Když vysvětluje vliv čaker, což jsou podle jogínů energetická centra v lidském těle, vzpomíná na hudebníka Dukea Ellingtona: "Duke mi při tom cvičení říkal, že se dívá na západ slunce a všechny barvy se slévají v temný purpur. Neříkám vám to, abych se chlubila, ale proto, že je to tak." Podle majitelky studia Strala Tary Stilesové je Porchonová-Lynchová žijícím důkazem toho, že jóga opravdu funguje. Pro Porchonovou-Lynchovou jsou největší inspirací lidé, kteří při pohledu na nějakou pozici vylučují, že by ji dokázali zaujmout. "Když pak zjistí, že to není pravda, rozhostí se jim ve tváři blažený úsměv," vysvětluje.

Když právě necvičí jógu, věnuje se své další vášni, společenskému tanci.

Podrobila se výměně kyčelního kloubu, ale to jí nebrání účastnit se tanečních akcí. Jejímu nedávnému partnerovi v tangu bylo 22 let a tomu v čača dvacet devět. "Tanec, to je pokračování jógy, stejně jako hudba. Hudba, jóga a tanec vycházejí z vašeho nitra," říká.

Porchonová-Lynchová pracuje na svém životopisu, dokončuje dokument o józe a tanci, který ji nedávno přivedl k přeletu nad Himálájem. "Tak čisté hory. Jóga nám dopomáhá k životu, při němž můžeme shlížet na zem z oblak, a nikoli naopak. Říkám tomu tanec života," vysvětluje žena, které nahánějí strach jedině lidé, kteří telefonují za volanty svých aut.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč