Ajangár vytvořil svůj vlastní systém jógových cvičení, který je podle anglického přepisu Ajangárova jména na Západě známý jako Iyengar jóga. Je oblíbený zejména pro zaměření na detail a precizní nastavení ásán, tedy pozic. Ajangár učil jógu řadu známých západních osobností, třeba spisovatele Aldouxe Huxleyho či houslového virtuóza Yehudiho Menuhina.
ČTĚTE VÍCE: |
Jeho systém jógy se vyučuje po celém světě. Napsal řadu knih, z nichž nejznámější je Výklad jógy z roku 1966. Jeho díla byla přeložena nejméně do třinácti jazyků světa.
Ajangár používal své tělo jako živou laboratoř při své každodenní praxi po více než 70 let. Postupně rozvinul systém pomůcek (například pásků, bločků či lan), aby umožnil lidem všech věkových skupin i lidem, kteří trpí nějakým fyzickým omezením, zaujmout pozice a mít z nich plný užitek.
Z nemocného dítěte uznávanou osobností
Béllúr Krišnamačárí Sundarrádža Ajangár se narodil 14. prosince 1918 na jihu Indie. V dětství byl slabý a trpěl mnoha nemocemi, proto ve čtrnácti letech odešel do města Maisúr na jihu Indie ke švagrovi Tirumalaímu Krišnamáčárjovi, aby praxí jógy upevnil své chatrné zdraví.
V roce 1937 ho Krišnamáčárja, jenž je považován za "otce moderní jógy", poslal učit do Púny. V roce 1952 se spřátelil s Yehudim Menuhinem, který ho poprvé pozval, aby učil na Západě. Ajangárův věhlas postupně rostl a v roce 1975 otevřel v Púně institut, kam dodnes jezdí tisíce studentů z celého světa. Dvě z jeho šesti dětí, dcera Gíta a syn Prašant, se rovněž stali uznávanými učiteli jógy.
V roce 2004 Ajangára časopis Time jmenoval mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.