Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvěma procentům pacientek s rakovinou prsu je méně než 35 let

Zdraví

  9:56
PRAHA - Rakovina hrozí i mladým ženám - dvě procenta pacientek s rakovinou prsu je mladších 35 let. Nádory jsou u nich agresivnější a navíc ženy většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. foto: Shutterstock

V Česku pro ně není plošný screening. Zdravotní pojišťovny ho platí ženám až od 45 let. Mladé ženy ani jejich lékaři proto většinou na toto nebezpečí nepomyslí. Na mladé ženy je zaměřen Projekt 35, který se vedle komplexní léčebné péče zaměřuje také na podpůrnou léčbu včetně psychologické podpory a genetického testování.

"Časný záchyt nádoru prsu u mladých žen je základním předpokladem dlouhodobého léčebného výsledku. Vyšší zastoupení dědičně podmíněných nádorů předurčuje tuto věkovou skupinu pro genetické poradenství," řekl ČTK přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. Právě tato klinika se na realizaci projektu podílí.

V Česku je ročně zjištěno přes 5500 nových onemocnění, třetina u žen mladších 50 let. Specifickou skupinu tvoří rakovina prsu v těhotenství a v období po porodu. Častěji onemocní ženy, které mají tuto nemoc v rodině.

Mladé pacientky mohou mít i jiné problémy než ženy po menopauze, které jsou rakovinou prsu nejčastěji postiženy.

Problémem pro ně může být předčasné vyřazení vaječníků po chemoterapii.

Trápí je pak předčasná menopauza, která narušuje jejich sexuální funkce a způsobuje fyzické i psychické problémy, jakými trpí ženy starší při vyhasínání funkcí vaječníků, jako jsou návaly horka, pocení a psychické potíže.

Mladé ženy se také obávají, že chemoterapie naruší jejich schopnost počít dítě. Pokud se podaří funkci vaječníků zachovat, není podle Petruželky problém, aby po úspěšné léčbě otěhotněly. Zachování plodnosti však nesmí vést k méně efektivní léčbě.

Prioritou léčby je v tomto věku také zachování tvaru ženského těla.

Součástí léčebného týmu proto je plastický chirurg. Radikální odnětí prsu, nemocného i nemocí do budoucna ohroženého, je pro ženy přijatelným řešením, pokud vědí, že následná plastika jim vrátí jejich ženský vzhled.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat