Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Dvěma procentům pacientek s rakovinou prsu je méně než 35 let

Zdraví

  9:56
PRAHA - Rakovina hrozí i mladým ženám - dvě procenta pacientek s rakovinou prsu je mladších 35 let. Nádory jsou u nich agresivnější a navíc ženy většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. foto: Shutterstock

V Česku pro ně není plošný screening. Zdravotní pojišťovny ho platí ženám až od 45 let. Mladé ženy ani jejich lékaři proto většinou na toto nebezpečí nepomyslí. Na mladé ženy je zaměřen Projekt 35, který se vedle komplexní léčebné péče zaměřuje také na podpůrnou léčbu včetně psychologické podpory a genetického testování.

"Časný záchyt nádoru prsu u mladých žen je základním předpokladem dlouhodobého léčebného výsledku. Vyšší zastoupení dědičně podmíněných nádorů předurčuje tuto věkovou skupinu pro genetické poradenství," řekl ČTK přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. Právě tato klinika se na realizaci projektu podílí.

V Česku je ročně zjištěno přes 5500 nových onemocnění, třetina u žen mladších 50 let. Specifickou skupinu tvoří rakovina prsu v těhotenství a v období po porodu. Častěji onemocní ženy, které mají tuto nemoc v rodině.

Mladé pacientky mohou mít i jiné problémy než ženy po menopauze, které jsou rakovinou prsu nejčastěji postiženy.

Problémem pro ně může být předčasné vyřazení vaječníků po chemoterapii.

Trápí je pak předčasná menopauza, která narušuje jejich sexuální funkce a způsobuje fyzické i psychické problémy, jakými trpí ženy starší při vyhasínání funkcí vaječníků, jako jsou návaly horka, pocení a psychické potíže.

Mladé ženy se také obávají, že chemoterapie naruší jejich schopnost počít dítě. Pokud se podaří funkci vaječníků zachovat, není podle Petruželky problém, aby po úspěšné léčbě otěhotněly. Zachování plodnosti však nesmí vést k méně efektivní léčbě.

Prioritou léčby je v tomto věku také zachování tvaru ženského těla.

Součástí léčebného týmu proto je plastický chirurg. Radikální odnětí prsu, nemocného i nemocí do budoucna ohroženého, je pro ženy přijatelným řešením, pokud vědí, že následná plastika jim vrátí jejich ženský vzhled.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...