4. ledna 2010 13:54 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Erotogenní G-bod je výmysl ženských časopisů, tvrdí vědci

Sex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex | foto: Shutterstock

LONDÝN Údajná exkluzivní erotogenní zóna ve vagínách některých žen, zvaná G-bod, je výmysl. Uvedli to britští vědci v lékařském časopisu The Journal of Sexual Medicine na základě dosud podle nich nejrozsáhlejšího podobného výzkumu, do kterého zapojili 1800 žen.

Vědci si myslí, že zmiňovaný Grafenbergův bod na přední stěně vagíny, jehož stimulací může žena dosáhnout lépe orgasmu, je jen smyšlenka žen, kterou přiživují časopisy a sexuální terapeuti. V každém případě je podle nich jasné, že o existenci této zóny nejsou důkazy.

Lékařka Andrea Burriová soudí, že ženy se mohou cítit zbytečně méněcenné, když u sebe nenajdou G-bod. "Je fajn hledat G-bod, ale nedělejte si starosti, když ho nenajdete," přitakala její kolegyně Petra Boytonová.

Existence této erotogenní zóny je podle ní zcela subjektivní záležitostí. Sexuoložka Beverley Whippleová, která přispěla k popularizaci G-bodu, však označila výzkum za špatný. Vědci podle ní sledovali zkušenost lesbických či bisexuálních žen, aniž brali v úvahu, jaké dopady mají v této otázce změny sexuálních partnerů s různými milostnými technikami.

Orgasmus - ilustrační foto

Znásobení rozkoše stojí 12 tisíc

I v Česku kliniky plastické chirurgie nabízejí zvětšení takzvaného G-bodu, a to za asi 12 000 korun. "Zvětšení G-bodu je velmi populární zákrok, který se občas spojuje s dalšími operacemi. Zákrok je nebolestivý, trvá zhruba 30 minut," uvedla loni v srpnu doktorka Zdena Stratilová z brněnské kliniky Medica Aestetica.

Zájem o operace trvá, přestože někteří sexuologové již dříve opakovaně uvedli, že G-bod vůbec neexistuje a operace jsou pouze reklamním tahem soukromých klinik.

O existenci G-bodu vedou sexuologové už léta spory. "Je to jedna velká bublina, žádné přesvědčivé důkazy na toto téma neexistují. Na posledním mezinárodním kongresu sexuologů předložená fakta o anatomických poměrech vyloučila, že by na vnitřní straně pochvy byl nějaký výstupek," řekl loni pražský sexuolog Ondřej Trojan.

Dodal ale, že u některých žen se může sexuální prožitek po vaginální plastice zlepšit. "Je to velmi individuální záležitost. Roli určitě hraje i povědomí žen o takové nabídce, móda, trendy a reklama klinik," doplnil Trojan.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz