Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopřejte si orgasmus každý den, radí učitelé studentům

Magazín

  9:37
LONDÝN - V Británii se rozhodli změnit tón sexuální výchovy mladistvých. Nové brožuřa s názvem Pleasure (Potěšení) vyzývá učitele, aby místo pouhého vysvětlování mechaniky sexuálního styku a varování před pohlavními nemocemi zdůrazňovali, že pohlavní styk může být zdravý a přinášet radost. Někteří ale namítají, že nová brožura může podněcovat k promiskuitě.
Sex - ilustrační foto

Sex - ilustrační foto foto: Shutterstock

Brožuru vydala odbočka Britské Národní zdravotní služby (NHS) v Sheffieldu. Je v ní kapitola s názvem "orgasmus denně", která vybízí učitele, aby s teenagery mluvili o pozitivních fyzických a emocionálních účincích sexu a masturbace, která je popisována jako snadná cesta ke zkoumání vlastního těla a k tomu, aby se člověk cítil dobře. Podobně jako tradičnější příručky o sexu také vybízí k poučování o tom jak používat prezervativy a další antikoncepční prostředky.

Někteří lidé z oboru nový přístup ocenili jako protějšek tradiční sexuální výchovy, která podle nich sice široce rozebírá biologická fakta, ale málo se zabývá složitostí mezilidských vztahů. Knížečka naznačuje způsoby, jak mohou učitelé podporovat povědomí o věcech pohlaví a odpovědnost v této oblasti a zároveň mladé lidi poučit, že sex je něco, z čeho má plynout potěšení.

Inspiraci našel v Nizozemsku
Ředitel sheffieldského Střediska pro HIV a sexuální zdraví Steve Slack, který se na zpracování příručky podílel, řekl, že brožura "zdaleka nepodněcuje k sexu mezi nezletilými, naopak je povzbuzuje, aby ztrátu svého panenství a panictví oddalovali, dokud si nebudou jisti, že jim to přinese radost". Dodal, že pro některé teze našel inspiraci v Nizozemsku, které je známé svou liberálností ve věcech sexuality.

Někteří učitelé ale brožuru odsoudili, protože podle nich povede ke zvýšení náhodných sexuálních styků mezi lidmi do dvaceti let. V Británii je přitom už teď mnoho případů těhotenství a pohlavních nemocí nezletilých. Podle ředitel Wellington College Anthony Seldona by měli být mladiství poučováni o hodnotě dlouhodobých závazků, ne prostě o slasti ze sexuálního styku.

Autoři: ,

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat