Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Stres, špatná nálada a zklamání ovlivňují zdraví. Finanční problémy ohrožují srdce

Neviditelný strašák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neviditelný strašák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ŘÍM Ekonomická nejistota, kterou člověk trpí na počátku dospělého věku, ohrožuje jeho zdraví. Časté jsou kardiovaskulární choroby a úmrtnost během následujících deseti let, píše italský deník La Repubblica.

Stres, špatná nálada a zklamání mohou ovlivnit zdraví. A pokud jsou dlouhodobé, mohou být až osudové. Například finanční problémy, zvláště když se pravidelně opakují, vystavují člověka nebezpečí, že bude trpět kardiovaskulárními problémy a obecně může z nejrůznějších příčin zemřít. Ukázala to studie Miamské univerzity, v jejímž rámci se analyzoval dopad, jaký měla ekonomická nejistota na téměř 4000 mladých dospělých Američanů.

Nápad na realizaci této studie se zrodil z konstatování, že dnes jsou ekonomické problémy mnoha mladých Američanů horší než před několika desítkami let. Podobnou tendenci můžeme pozorovat i v Itálii: roky krize, nestabilita a změny v globální politice a ekonomice způsobily, že finanční situace mnoha mladých Italů je neuspokojivá. V mnoha případech musejí dnes mladí lidé žít v ekonomické nejistotě a s kolísavými příjmy. Odhaduje se, že například v Americe téměř 50 procentům mladých lidí v průběhu let klesal příjem. To ukazuje na významný jev, jehož možné dopady na lidské zdraví však byly dosud jen málo studovány.

Američtí vědci použili údaje z dlouhodobé studie týkající se rizikového kardiovaskulárního vývoje u mladých dospělých, která zahrnuje tisíce mladých Američanů od počátku 90. let minulého století. Tímto způsobem mohli vyhodnotit, jak se změnily příjmy asi 4000 účastníků studie od roku 1995 do roku 2005. A jak se pak v následujícím desetiletí, od roku 2005 do roku 2015, změnil jejich zdravotní stav. Vědci se zaměřili především na případy finanční nestability definované pětadvacetiprocentním poklesem koupěschopnosti v rozmezí dvou let.

Tíseň, která ohrožuje zdraví

Tyto údaje vypovídají zcela jasně o tom, že finanční tíseň zvyšuje téměř o 200 procent riziko, že člověk v nadcházejících deseti letech zemře nebo že bude trpět kardiovaskulárními problémy, jako je infarkt, mrtvice nebo srdeční nedostatečnost. Není jasné, proč se tak děje, ale je docela snadné vyvodit hypotézu: stačí, pomyslíme-li na špatné návyky, jako je kouření nebo alkohol, které finanční problémy prohlubují nebo s sebou přinášejí. Či také na to, že finanční tíseň ztěžuje přístup ke zdravotní péči.

A dopady na veřejné zdraví jsou zcela jasné. Pro mladé dospělé jsou opakované finanční problémy reálným rizikovým faktorem pro kardiovaskulární zdraví. Proto by se tato problematika měla dostat pod kontrolu, měly by se zavádět screeningové programy a přijímat preventivní strategie.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.