Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Fixní rovnátka znali už staří Egypťané, říká stomatoložka

Zdraví

  6:33
„Na rovnátka dnes máme materiály, které se používají při letech do vesmíru,“ říká Hana Tycová, vedoucí oddělení ortodoncie Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Rovnátka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN K jakým změnám došlo v poslední době ve vašem oboru?
Zásadní je už to, že se Češi začali víc starat o své zuby a o to, jak vypadají. A my jim díky moderním postupům máme mnohem víc co nabídnout. Pomocí počítačových technologií dokážeme třeba vytvořit model chrupu nebo dokumentovat postup léčby. A místo sádrového modelu můžeme jen naskenovat situaci v ústech a s pomocí 3D tiskárny otisk vytvořit. Další novinkou je i daleko užší spolupráce různých specialistů.

LN S kterými specialisty obvykle spolupracujete?
Nejčastějším problémem, s kterým k nám lidé přicházejí, stále jsou křivé zuby. Zubní anomálie ovšem mnohdy souvisejí také s postavením a velikostí čelistí. Proto úzce spolupracujeme s chirurgy. A konečný vzhled zubů pak mnohdy konzultujeme také s estetickým stomatologem, který se dokáže postarat o to, aby byl pacientův úsměv opravdu hezký.

Zuby ovlivňují i průběh porodu. Jak o ně pečovat co nejlépe?

LN Rovnátka dnes už nosí nejen děti, ale i dospělí. Existuje věková hranice, dokdy je můžete pacientům doporučit?
Dokud máte zuby, můžete nosit rovnátka. Podmínkou ovšem je, že musíte mít zdravé dásně i kost. Zrovna teď jsem měla v ordinaci pacientku, které bylo 62 let a léčba jí velmi pomohla. Pravdou ovšem je, že u starších kategorií bývá často ortodontická léčba spojena s přípravou na protetiku. Jinak řečeno, dokážeme pacientovi posunout zub tak, aby bylo možné mu udělat lepší náhradu či zavést implantát.

LN Probíhá léčba u dětí jinak než u dospělých?
U dětí můžeme využívat růst, což je vždy výhodné. Dospělí bývají naopak dost často limitováni nedobrou parodontologickou situací – ať už jde o ústup kostí, či dásní. Také požadavky bývají v dětství jiné než v dospělosti. Fixní aparáty máme ovšem stejné pro děti i pro dospělé.

LN Používají se vlastně ještě vůbec snímatelné aparáty?
U dospělých pacientů téměř ne. Jednou z mála výjimek, kterou používáme u dětí i dospělých, jsou snímatelné aparáty „invisalign“. Zuby se v tomto případě rovnají pomocí sady téměř neviditelných rovnátek vyrobených přesně na míru. Každé dva týdny se vyměňují a zuby se tak postupně posouvají do ideální, předem určené konečné polohy.

LN Jaké jsou vlastně výhody fixních aparátů oproti těm snímatelným?
Velkou výhodou je, že si je děti nemohou vyndat a narušit léčbu. S pomocí snímacích aparátů se navíc dají řešit jen některé ortodontické vady, s fixními prakticky všechny. Mnozí si myslí, že jsou výmyslem poslední doby, ale není to pravda. První fixní aparáty měli už staří Egypťané, kteří si křivé zuby přivazovali k těm rovným zlatými drátky. My dnes používáme stejné materiály, které mají kosmonauti při letech do vesmíru. Například nikltitanové dráty s pamětí, které jsou natvarované do určitého tvaru, do něhož se i po přivázání ke křivým zubům vracejí.

LN Jak pečlivou hygienu fixní aparáty vyžadují?
Hygiena musí být opravdu dokonalá, jinak si fixní aparáty vůbec netroufneme pacientovi nasadit. Říkáme, že jsou spíše za odměnu. Primárně chceme, aby pacient pravidelně docházel nejen ke svému zubnímu lékaři, ale i k dentální hygienistce, kde se naučí, jak má zuby s rovnátky správně čistit a jak s nimi jíst. Při jídle musíte například dbát na to, abyste nekousla do něčeho tvrdého, jinak by vám mohl zámeček, který je nalepený na sklovinu, upadnout. Jablka je tedy nutné předem nakrájet a ořechy rozemlít. Omezení je celá řada a k tomu je zapotřebí si uvědomit, že léčba obvykle trvá jeden až dva roky.

LN Nakolik ji hradí zdravotní pojišťovny?
Obvykle platí většinu práce ortodontisty, materiál si ovšem vždy musí pacient hradit sám. V průměru se jeho vydání pohybuje v rozmezí 20 až 130 tisíc korun. Záleží na tom, jaký typ zámků a léčby si vybere. A také na praxi, pro kterou se rozhodne. Tam, kde se více investuje do nejnovějších přístrojových technologií, jako je například 3D skener nebo 3D tiskárna, zaplatí víc než v ordinaci s obvyklým vybavením.

LN Doplácejí pacienti v zahraničí na léčbu křivých zubů více, nebo méně než Češi?
Na léčbu křivých zubů přispívá jen minimum zemí. Už proto, že je stále považována za estetickou záležitost, která člověka neohrožuje na životě. Dokonce i lidé se závažnou ortodontickou vadou se mohou naučit kvalitně jíst. Ve srovnání se zahraničím tedy naše zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu křivých zubů opravdu hodně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!