Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

HIV pozitivní pacienti vedou normální život, říká lékař

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny.

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny. foto: Shutterstock

Rozhovor
Diagnóza HIV přestává být ortelem smrti, stále kvalitnější léky umožňují pacientům vést normální život. Preparát, který by virus vypudil z napadeného organismu, se však v dohledné době nenajde, myslí si Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice Na Bulovce.
  6:34

LN Nemocných HIV rapidně přibývá. Čím si tento nárůst vysvětlujete?
Důvody jsou v zásadě dva. Na jedné straně je to podceňování HIV infekce. Běžně se setkávám s tím, že noví pacienti přicházejí s představou, že na tuto nemoc už existují velice dobré léky a že se v dohledné době najde preparát, který ji porazí definitivně. Takovéto neoprávněně optimistické názory slýchám ve své praxi běžně.

LN A ten druhý důvod?
Za posledních deset let ubylo osvěty týkající se tématu HIV v čele se zdravotně výchovnými programy. Lidé toho sice o HIV vědí dost, pro řadu z nich ale hrozba této nemoci ztratila naléhavost. Lidé si stále myslí, že nákaza je něco, co se jim stát nemůže. Tak to ale není. Nedávno jsem jel metrem na trase z Budějovické do Dejvic a za tu krátkou dobu jsem potkal dva své pacienty. Čili narazit na někoho HIV pozitivního není žádná zvláštnost. A to se bavíme o MHD, nikoli o rizikových klubech, kde je koncentrace nakažených samozřejmě vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Kdo je typickým nakaženým?
Nejčastěji se setkáváme s mladými homosexuály. Bohužel se na jejich HIV pozitivitu často přijde až díky jiné pohlavní chorobě, jejíž příznaky je přivedou k lékaři. V poslední době je to nejčastěji syfilis. Test na HIV se pak pacientům s jakoukoli pohlavní chorobou dělá automaticky.

LN Jaká je prognóza pacienta, který se o své chorobě dozví včas a začne se léčit?
Pokud přijde v prvních letech po nákaze, je na tom docela dobře. V současné době si myslíme, že pokud se někdo nakazí v pětadvaceti letech, má šanci žít ještě dalších padesát let. To by znamenalo, že pacient s HIV by se prakticky měl dožít průměrné délky života. To jsou ale pouze kalkulace matematickostatistického modelování. V praxi toto onemocnění známe pouhých 33 let. Tvrdit tedy, že s touto nemocí někdo může žít padesát let, je poněkud troufalé. V zásadě ale platí, že pokud se pacient s HIV bude chovat odpovědně, nemusela by mu jeho diagnóza zkrátit život. Musí ale stoprocentně dodržovat léčebný režim a taky mít trochu štěstí.

LN Změní se lidem s HIV diagnózou zásadně život?
Ze začátku není ani potřeba, aby brali léky, nicméně dřív nebo později k nim dospějí. Moderní léčebné režimy jsou velmi příznivé, stačí brát třeba jednu tabletu denně. Léčbu je ale potřeba striktně dodržovat, brát lék vždy přesně ve stejnou dobu a v léčbě vytrvat i přesto, že je po ní člověku třeba subjektivně hůř. Jinak může v podstatě každý HIV pozitivní žít nadále svým obvyklým životem.

LN Jaký je sexuální život lidí s touto diagnózou?
Po zjištění diagnózy je povinností pacienta podepsat prohlášení, že své sexuální partnery bude o své HIV pozitivitě informovat a při sexuálním styku bude používat bariérové ochranné prostředky čili kondom. Setkáváme se ale s případy pacientů, kteří nám toto prohlášení sice podepíšou, ale potom se dvakrát nebo třikrát za rok nakazí syfilidou. Je tedy jasné, že žijí sexuálním životem bez dodržování zásad ochrany. Kromě povinnosti informovat o své nemoci potenciální sexuální partnery musejí informovat také zdravotníky, kteří o ně pečují. To může být pro řadu nemocných a jejich lékařů obtížné. Bulovka proto poskytuje komplexní péči HIV pacientům, mají tady své praktické lékaře i specialisty.

LN Pravděpodobnost nákazy je ale překvapivě nízká.
Pravděpodobnost je statisticky skutečně poměrně nízká. Člověk se nakazí buď sexuálním kontaktem s HIV pozitivní osobou, nebo krví, což se děje nejčastěji mezi toxikomany při půjčování jehel. Pravděpodobnost přenosu viru na člověka, který použije jehlu, s níž si bezprostředně předtím píchl HIV pozitivní, je asi 0,5 procenta. V případě sexuálního kontaktu je to ještě méně. Na statistiky se ale nelze spoléhat. Máme mezi pacienty i několik mladých dívek, které se nakazily při první sexuální zkušenosti.

Laboratoř (ilustrační foto).

LN Jsou ohroženy děti přenosem z těhotné matky na plod?
Necháme-li těhotenství a porodu přirozený průběh, pak je pravděpodobnost přenosu viru z matky na plod asi 20 procent. Riziko přenosu je nejvyšší v průběhu samotného porodu, kdy se mísí krev matky a dítěte. HIV pozitivním těhotným proto doporučujeme od konce 3. měsíce do porodu užívat léky, které pravděpodobnost přenosu na dítě sníží. Optimální je porod císařským řezem v 38. týdnu těhotenství, tedy včas před zahájením spontánního porodu. Matka zásadně nekojí, protože existuje sice velmi malé, ale přesto reálné riziko přenosu mateřským mlékem. Kromě toho dostává dítě po dobu šesti týdnů antivirotika v sirupu. Díky těmto opatřením se dostáváme na riziko přenosu odpovídajícímu hodnotě asi dvou procent. Už se u nás narodilo HIV pozitivním matkám 158 dětí na 155 porodů, z toho k přenosu HIV infekce došlo u pěti případů, přičemž ve všech případech šlo o ženy, které se neřídily našimi radami.

LN Věříte, že se v dohledné době najde proti HIV lék?
Myslím, že otázka léků, které by dokázaly HIV infekci definitivně vyléčit, rozhodně není na pořadu dne. Jsem přesvědčený o tom, že přinejmenším do konce své kariéry se takového objevu nedočkám. Dostat se viru HIV na kobylku je totiž nesmírně obtížné. Je záludný v tom, že vniká do buněk, které jsou odpovědné za obranyschopnost organismu. Jinými slovy, sídlí v generálním štábu armády.

Autor: