Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

HIV pozitivních přibývá. Nechte se zdarma testovat

Krev (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev (ilustrační foto) | foto: Archiv LN

Lékaři za prvních devět letošních měsíců evidovali v Česku 114 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 14 nakažených. Sedm lidí pak na tuto chorobu selhání imunity letos zemřelo.

Údaje pocházejí z národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu. Pražský Dům světla nabízí tento týden testování na vir HIV zdarma. "V září bylo diagnostikováno deset nových případů HIV infekce, neobjevil se žádný nový případ onemocnění AIDS a žádný člověk v tomto měsíci na AIDS nezemřel," upřesnil tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý.

Nechte se zdarma testovat:

Tento týden mohou zájemci anonymně zajít na bezplatný test do pražského Domu světla. Odborníci jsou jim k dispozici dnes, v úterý a ve čtvrtek od 10:00 do 19:00 a ve středu a v pátek od 9:00 do 12:00. Vir v krvi se dá odhalit nejdřív dva měsíce po rizikovém chování.

Nákaza virem HIV se sleduje od roku 1986. Od té doby do konce letošního září ji odborníci v ČR odhalili či potvrdili u 1636 lidí - u 1333 mužů a 303 žen. Celkem 335 osob už chorobou AIDS onemocnělo a 176 na ni zemřelo.

Lidé spoléhají na nové léky

Letos zaznamenali odborníci největší počet nových nakažených v květnu. Tehdy testy prokázaly infekci u 21 osob. I když Česko patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, i tady počet infikovaných každoročně roste. Zatímco v roce 2001 jich přibylo 51, předloni jich bylo už 156 a loni 180.

Podle neziskových organizací a expertů je proto nutné stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. Lidé se přestávají chránit. Nemocných přitom přibývá velkou rychlostí, a to zvlášť ve východní Evropě.

Vir se nejčastěji přenášel při nechráněném sexu. Celkem se tak dosud v Česku infikovalo 1430 osob, tedy skoro 87 procent. Zhruba dvě třetiny z nich tvořili homosexuálové či bisexuálové. Více než stovka lidí se nakazila při užívání drog z použitých jehel a stříkaček. Celkem 14 osob se v minulosti infikovalo při transfuzi krve. Takový případ se ale od počátku testování - tedy čtvrt století - v ČR už neobjevil. S virem HIV se narodily také čtyři děti, přenesl se na ně v těle matky.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.