27. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hygienici uložili na táborech desítky pokut, žádný ale nezavřeli

Tábor (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tábor (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Do poloviny srpna nemuseli hygienici zavřít žádný dětský tábor, uložili ale desítky pokut celkem za 44.600 korun. Nejčastější prohřešky se týkaly stravování dětí, ve srovnání s počtem táborů a kontrol jsou ale nedostatky spíš ojedinělé. Výsledky kontrol zveřejnilo na svém webu ministerstvo zdravotnictví.

Do půlky srpna evidovaly krajské hygienické stanice 2881 táborů, kterých se účastnilo téměř 175.000 malých rekreantů. Na tábořištích bylo provedeno 1134 kontrol.

Hygienici zjistili 104 nedostatků ve stravování dětí, 55 ve zdravotnické dokumentaci, 50 v ubytování dětí, 36 v podmínkách pro osobní hygienu, 24 nedostatků v nesplnění ohlašovací povinnosti v požadovaném rozsahu, 22 ve zdravotním zabezpečení akce a 12 v zásobování pitnou vodou, uvedli v souhrnné zprávě. Kvůli nejrůznějším pochybením bylo uděleno celkem 47 pokut.

Tábory komplikovala nepřízeň počasí, střevní infekce i klíšťata

Na táborech se kontrolují například počty sprch a toalet, způsob skladování potravin či likvidace odpadu. Ze zákona je například také zakázáno uchovávat již uvařená jídla z oběda pro pozdější konzumaci, například k večeři.

Kvůli nepřízni počasí musely být od začátku prázdnin evakuovány dva tábory. Na pěti táborech se vyskytly lehčí střevní infekce, jinak děti trápilo jen nachlazení, bolesti hlavy, alergie nebo klíšťata. "Výskyt klíšťat je v lokalitách různý. Některé oblasti hlásí, oproti předešlým sezonám, vyšší výskyt jiné naopak nižší výskyt," uvedli hygienici.

Nejoblíbenější táborovou prázdninovou oblastí je v rámci republiky Vysočina, Jihočeský a Středočeský kraj, naproti tomu v Praze se nekoná žádný tábor.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.