Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Plast v tenkém střevě. IKEM zavádí unikátní metodu léčby obezity

Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vhodnou dietu by měl vždy „naordinovat“ lékař, jinak hrozí i zhoršení problémů. | foto: Shutterstock

PRAHA Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zavádějí jako první ve střední a východní Evropě novou léčbu obezity u pacientů s cukrovkou druhého typu. Čtyřem diabetikům v průběhu srpna vložili do tenkého střeva systém, který zamezuje vstřebávání živin.

Váha může časem klesnout až o 30 procent, zlepšuje se také reakce těla na inzulín, řekl dnes novinářům gastroenterolog Marek Beneš z kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Přednosta kliniky Julius Špičák doplnil, že v Česku má 52 procent dospělých nadváhu nebo jsou obézní. V Česku se loni léčilo 841 000 diabetiků, až 95 procent mělo cukrovku druhého typu, která souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a špatnými dietními návyky. Obezita výrazně zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, jaterního selhání či rakoviny.

Šetrná metoda

Beneš uvedl, že cukrovka druhého typu se běžně léčí dietou, pacienti ji ale často nedokážou dlouhodobě dodržovat. Provádějí se také operace na zmenšení objemu žaludku, aby se omezilo vstřebávání živin, a operace střev, kdy se část tenkého střeva vyčlení z trávení. Tyto operace jsou účinné, ale drahé, spojené s řadou komplikací a nevratné.

Nová šetrná metoda vratná je, výrazně také klesne riziko komplikací. Spočívá v tom, že se endoskopicky pod rentgenem zavede do tenkého střeva systém Endobarrier.

Snížení váhy

Snížením váhy za pomoci systému Endobarrier se zlepšuje reakce pacientů na inzulín, jejich tělo ho umí lépe využít. Účinek přetrvává i dlouho po vyjmutí systému ze střeva. Lékaři z IKEM chtějí novou metodou pomoci do konce příštího roku čtyřem desítkám pacientů.

"Zákrok trvá přibližně dvacet minut. Do horní části tenkého střeva se zavede plastikový, šedesáticentimetrový rukáv, který pokryje část střeva, a tím zamezí vstřebávání živin. Rukáv se dá stejně jednoduše, obvykle po půl roce, odstranit. Ve střevě může být systém až rok. Při zákroku není potřeba anestezie, takže se sníží riziko komplikací," vysvětlil Beneš.

"Je to naprosto skvělé, jsem ráda, že jsem dostala šanci tohle podstoupit. Cítím se mnohem lépe, a to jsem teprve pár týdnů po operaci," ocenila Jana Hejlová, která podstoupila zákrok mezi prvními v Česku. Uvedla, že měla velmi vysokou hladinu cukru, ta už se zlepšila. Po zákroku zhubla o sedm kilogramů, ubylo jí deset centimetrů v pase a tři kilogramy tuků. Žádné problémy nemá a podle svých slov by se nebála "jít do toho znovu".

ČTĚTE TAKÉ:

Špičák doplnil, že operace zatím provádějí z grantu, jde o klinický experiment. Je přesvědčen, že v celkovém součtu další péče, kterou potřebují pacienti po jiných chirurgických metodách léčby obezity, bude tato operace, až se naplno rozšíří, stát o řád méně.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!