Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Implantát, nebo můstek. Co je pro celistvost chrupu lepší?

Zdraví

  7:00
Chybějící zub, případně zuby, narušují celistvost chrupu a to nejen z hlediska estetického, ale i z čistě praktického a zdravotního. Existují případy, kdy se lidé s mezerami po zubech naučí žít, a snad jim to ani nevadí, ale ze stomatologického hlediska to rozhodně není nejlepší varianta.
U zubaře (ilustrační foto)

U zubaře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak takovou ztrátu nahradit? A jaké řešení je to nejlepší? Z dlouhodobého pohledu je chybějící zub problém pro celý chrup. První problém je anatomická změna čelisti, kde se ostatní zuby začnou stahovat a budou se snažit zaplnit vytvořenou mezeru. Další problém je i protilehlý zub v druhé čelisti, který nebude mít na co nakusovat a v touze nalézt skusový kontakt se začne posouvat ven z kosti.

Je lepší můstek nebo implantát?

Aby se všem těmto nepříjemnostem zamezilo, je nutné vzniklou mezeru zaplnit. V zásadě máme na výběr ze dvou základních fixních řešení: můstek nebo implantát. To, zda si vyberete můstek, nebo implantát, by mělo záležet hlavně na dohodě s lékařem, který po řádném vyšetření zjistí, která z variant pro vás bude lepší.

"Abychom mohli pacientovi nabídnout můstek, je třeba, aby mezera po jednom zubu byla ohraničena nejméně jedním pevným zubem s dlouhodobou prognózou z každé strany. Ty pak budou sloužit jako pilíře pro korunky. Z toho vyplývá, že je potřeba zuby značně obrousit, ačkoliv mohou být jinak živé a zcela zdravé. Protože každým zásahem do zubů zkracujeme jeho životnost, snažíme se ne zcela nezbytným zásahům vyhnout, a to v případě mezery implantátem," vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík.

ČTĚTE TAKÉ:

Velmi důležité je, aby byl můstek kotven na kvalitních zubech, neboť selže-li jeden, je celé ošetření ztraceno. Pravidlem také bývá, že kolik zubů se můstkem nahrazuje, tolik by mělo být podpěrných zubů. Čím tedy větší mezera je, tím více zubů je třeba nabrousit.
Zavedení implantátu je zcela nezávislé na sousedních zubech a v případě, že se chcete vyhnout broušení okolních zubů, je implantát vhodným řešením. Důležité je množství kosti, které po ztraceném zubu zbývá. "Není-li kosti dostatek, lze ve většině případů množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku. Takové případy jsou ale výjimkou," dodává Stuchlík.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

Lidé mají z implantátů často strach, který je ale neopodstatněný. „Kolem implantologie koluje několik mýtů nebo spíše zbytečných fám, které pramení pouze z neznalosti problematiky. Nejčastější obavu mají klienti z toho, že organismus implantát nepřijme nebo z bolesti. Mohu říci, že strach z těchto aspektů je zbytečný,“ doplňuje Stuchlík. Bolest, přijetí implantátu, rozsah zákroku, doba hojení, nutnost celkové anestezie nebo představa, že budete muset chodit několik dní s dírou v čelisti, to vše jsou dle lékařů bezdůvodné obavy klientů.

Na korunku či můstek na zubu nebo implantátu zčásti přispívá pojišťovna, ale příspěvek je velmi nízký a drtivou většinu nákladů nese klient. Implantáty se hradí zcela v plné výši. V případě mezery po jednom zubu je cena jednoho implantátu s korunkou téměř totožná jako cena tří členného můstku, kdy se navíc obrousí sousední zuby se všemi možnými negativními následky. 

Jaká jsou rizika?

Riziko můstku tví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou díky obroušení náchylnější. Je možné, že v budoucnu začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření, v nejhorším případě extrakci a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbude nic jiného, než zvolit variantu implantátu a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.
Přes implantát se navíc na kost v místě původní mezery přenášejí žvýkací síly a zabraňují tomu, aby kost nadále ustupovala.

Autor:
Témata: implantát, Česko

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat