Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zubní prevenci u předškoláků rodiče často zanedbávají

Zdraví

  7:00
PRAHA - Každé čtvrté dítě v předškolním věku má zubní kazy. Může za to především zanedbaná preventivní péče, kterou rodiče podceňují. U nejmenších dětí mají přitom prevenci v rukou výhradně oni.
Čištění zubů - ilustrační foto.

Čištění zubů - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Jen čtyřicet procent dětí v předškolním věku chodí pravidelně na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři," upozorňuje zubař Jan Stuchlík z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Péče o dětské zuby

O dětských zubech koluje řada mýtů, které důkladné prevenci nepřidávají. První dětský chrup je sice dočasný, ale plní hned několik velmi potřebných funkcí. První funkcí je zachování a vytváření místa pro stálé zuby. Dalším důvodem je fakt, že pokud v zubu vznikne kaz, který není včas diagnostikován a ošetřen, pak je pravděpodobné, že se infekce posune dále do zubu a do lůžka, kde je již připraven zub stálý. Tato situace může velmi nepříznivě ovlivnit správný vývoj korunky stálého zubu. Zubní lékaři ale také upozorňují na zanedbanou každodenní preventivní ústní hygienu v Česku, a to hlavně u předškolních dětí.

Situace se zlepšuje až s nástupem dětí do základních škol, kde se o prevenci stará buď vedení školy, nebo preventivní programy obecně prospěšných společností. "U školáků se nám za poslední desetiletí nijak nemění podíl dětí se zcela zdravými zuby," říká Stuchlík.

Rodiče si podle Stuchlíka neuvědomují, že péče o chrup již u předškolních dětí je klíčová pro budoucí vývoj jejich zubů. Malé děti se musí naučit starat o chrup od malička. Brzká návštěva u zubaře může včas odhalit případné problémy.

"Když dítě chodí do zubní ordinace a ještě mu nevrtáme kazy, nezafixuje si v souvislosti se zubařem obvyklá traumata," vysvětluje Jan Stuchlík. Rodiče si často stěžují, že se obtížně hledá zdravotnické zařízení pro ošetření nejmenších dětí. Vyžaduje totiž více času a trpělivosti, a tak se tomuto typu pacientů mnozí zubaři vyhýbají.

Autor:
Témata: prevence, Česko

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...