Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vybrat zubaře? Důležitá je pověst mezi pacienty

Zdraví

  7:00
Hledáte dobrého zubaře? Při výběru není hlavní vybavení jeho ordinace, ale to, jakou má mezi pacienty pověst, řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Oznámil to v reakci na žebříček, v němž jedna ze soukromých zubních klinik radí jako vodítko při výběru to, zda má zubař špičkové přístroje, používá lupové brýle či spolupracuje s dentální hygienistkou. Výběr podle Chrze ovšem komplikuje to, že v řadě míst ČR mají lidé problém sehnat jakéhokoli zubaře.

"Dobrý zubař se pozná hlavně podle pověsti. Mohu mít stokrát vybavení úplně špičkové, ale jestliže jsem lempl a s pacientem zacházím jako s kusem zboží, tak to nikdy nemůže být dobře," řekl Chrz.

Problém najít zubaře:

Komora eviduje 8500 zubařů, z nich 6500 se zabývá zubní praxí, zbytek jsou důchodci či ženy na mateřské dovolené. Ze školy podle Chrze sice v posledních letech vychází víc zubařů, pár let ale trvá, než se v praxi vše naučí tak, aby se o nich dalo říkat, že jsou dobří zubaři. Obtížně se hledá zubař hlavně ve středních a severních Čechách. Středočeši to dosud řešili tím, že si našli zubaře v Praze, kde ale už také začínají zubaři chybět.

Na výběr je podle Chrze dost snad jen zubařů, kteří na klinikách ošetřují za hotové. Lidé by se podle něj předem měli informovat, zda klinika účtuje péči jejich zdravotní pojišťovně, anebo si tam vše zaplatí.

Seznam zubařů, kteří přijímají pacienty, je na webu komory. Vedle adresy a telefonu uvádí například i to, s jakou zdravotní pojišťovnou a na jakou péči má zubař smlouvu a jaké jsou jeho ordinační hodiny.

Chrz doplnil, že komora nedělala žádný žebříček, ve kterém by si pacienti našli, jak má mít zubař vybavenou ordinaci, či že má ošetřovat zásadně v rukavicích. Záleží na každém zubaři, jak si ordinaci vybaví, aby měl podmínky pro poskytování té nejlepší péče, zdůraznil.

Zubařská ordinace (ilustrační foto).

Zubař by podle Chrze především měl vše pacientovi vysvětlit. Říci mu, jaký problém na jeho chrupu našel, jak se dá léčit, a pokud si chce pacient připlatit, kolik by ho jednotlivé léčebné metody stály. Musí mít vyvěšený ceník a měl by mít vyvěšený také certifikát od komory.

"Osvědčení praktický zubní lékař, praktický zubní lékař - stomatochirurg, paradentolog či pedostomatolog jsou jakési známky kvality, že se zubař dál vzdělává," vysvětlil.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat