Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Jak na jarní únavu? Dejte si skopové nebo fialky

Únava - ilustrační foto

Únava - ilustrační foto foto: Shutterstock

Celou zimu se těšíme na to, až nás začnou lechtat na tváří teplé sluneční paprsky. Ale s prvními náznaky jara, jakoby nás tělo a mysl přestaly poslouchat - často nemáme sílu ani vyrazit na procházku, natož abychom v práci něco kloudného vymysleli. Je květen a my bychom ještě stále raději ani nevylézali z postele. Co se to s námi děje?
  7:00

Z pohledu tradiční čínské medicíny má jarní únava makroskopické příčiny. Jaro by nás mělo svou energií vytáhnout ze zimní letargie, naplnit nás činorodostí a nápady. Tento proces nenastane v případě, kdy jsme byli během zimních měsíců příliš aktivní a nedopřávali si alespoň dlouhý, kvalitní spánek. A pak nejsme schopni s jarem udržet rytmus.

Jinak na tělo a jinak na mysl
Pokud na jaře pociťujeme příval mentální energie a slabé máme pouze tělo, je třeba se věnovat tělesným formám léčby – pití bylin a dietetice. Čínská medicína doporučuje např. skopové či vepřové maso, rizotto a sezónní rostliny včetně pampelišky, vrby nebo fialky. To vše v lehké formě, aby nás jídla neuspávala a energii nám naopak nebrala.

V případě, že potřebujeme posílit mysl, je na řadě duchovní léčba - akupunktura, srovnání myšlenek, výlety do přírody, ale i třeba návštěvy výstav. Rozhodně se nedoporučuje k probuzení organizmu užívat jakékoliv stimulační látky a to ani kávu nebo silný čaj.

Stačí otevřít okna
Tolik oblíbené jarní detoxikační kúry se v Číně nepraktikují, čistit organismus má podle čínské medicíny smysl pouze na podzim. "Chalupu také uklízíme před zazimováním, na jaře pouze vyvětráme, aby se do ní natáhl vzduch," říká Jozef Lucký, jeden z největších odborníků na čínskou medicínu u nás.

Hladovka se pro oslabené tělo nedoporučuje vůbec. Pokud je člověk něčím přeplněn – trpí záněty, nečistou kuží, nebo nevoní - stačí změnit jídelníček a odstranit z něj jídla, která se špatně tráví. "Číňané jsou zásadně proti hladovkám, ty náleží jen buddhistům a taoistům. Běžní lidé by je neměli praktikovat vůbec, protože vyrábějí nervozitu a ta nic dobrého nepřináší," dodává Lucký.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj